Přeskočit na obsah

Závazný ceník jako zbraň proti předraženým nákupům

 

Redakce Medical Tribune požádala o názor na zamýšlená protikorupční opatření ministerstva zdravotnictví některé odborníky. V uplynulém týdnu si mohli čtenáři přečíst odpovědi ředitele Transparency International Davida Ondráčky, odborníka na veřejné finance doc. Jana Pavla a bývalého poslance ing. Ludvíka Hovorky. Nyní přinášíme názor senátorky MUDr. Aleny Dernerové, která usiluje o koncepční řešení předražovaných zakázek ve zdravotnictví.

Pokládáte protikorupční opatření ministra Hegera za dostatečná?

Bohužel ne, přijdou mi naprosto nedostatečná. Není zde naznačen konkrétní postup proti předraženým zakázkám, proti působnosti kompletátorských firem. Opatření mi připadají velmi měkká. Jsou sešitá horkou jehlou, představovala bych si je úplně jinak.

Ministerstvo zdravotnictví vám odpoví, že postup prosti předraženým zakázkám upraven je – že návrhy počítají se stanovením referenčních cen…

Odkud ale ony referenční ceny vzali? Jestliže nemocnice nakoupí a pak na internetu vyvěsí, tak se dostaneme paradoxně k tomu, že se tyto ceny budou považovat za normální. Pokud nemocnice tyto ceny zveřejní, tak je to pouhý informační list, ale už z ní nic nevyplývá. U nás existuje pouze katalogová cena, což je nevyšší cena, která je na trhu dosažitelná. Za tuto cenu si přístroje ale mohou koupit pouze některé země, ve kterých se vůbec nesoutěží. Cena pro Českou republiku se musí srazit na minimum. Nám tu chybí databáze cen, ministerstvo nemá z čeho vyjít.

Další nápad ministerstva je vystavovat smlouvy na internetu…

To samo o sobě ještě nic neřeší. U nás je problém, že se do soutěže často dostane pouze jeden uchazeč a ceny si nadiktuje po dohodě s objednatelem. Když uzákoním, že se tendru budou smět účastnit nejméně tři uchazeči, tak v českých podmínkách se tito dodavatelé dohodnou -   pokaždé někdo jiný, ale všichni se napasou. Takže to je velmi problematické a celou věc je nutné ošetřit. V současné době nemá konkrétní strategii ani ministerstvo financí, neví, jak tyto  zakázky za státní peníze účinně kontroloval. Nikdo u nás nemá gesci, aby řekl, že daný přístroj je předražený. Nechápu, proč u nás neexistuje databáze cen jako je v USA nebo v Británii – kde je cena nejnižší a nejvyšší a přes tu vlak nejede.

Takže ministerstvo by v tuto chvíli mělo sezvat odborníky, kteří by podobné databáze vytvořili. Je ale u nás vůbec dostatečné množství odborníků u nás, kteří by to sestavili?

Určité informace mohou poskytnout odborníci z ČVÚT, ale zatím to bylo pro ně vždycky hodně pracné. Myslím, že by se dostatek odborníků našlo. Museli by být ale oficiálně jmenovaní. Měly by být pověřeny fakulty, které se tím budou závazně zabývat.

Oslovoval vás ministr Heger, když sestavoval tato opatření? V otázkách korupce ve zdravotnictví se už za tu dobu vyznáte a znáte podrobnosti řady konkrétních kauz…

Neoslovoval. Já jsem navštívila pana ministra, ještě když jsem nebyla senátora. Informovala jsem ho o případu Krajské zdravotní a o situaci v Nemocnici Na Homolce a naprosto na mé podněty nereagoval.

(ivb), www.tribune.cz  

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…