Zástupkyně ombudsmana nepostupovala nestranně
Postup zástupkyně ombudsmana Anny Šabatové při prošetřování smrti pacientky, která v dubnu zemřela v léčebně v Praze - Bohnicích, byl podle ředitele léčebny Ivana Davida v rozporu se zákonem. Podle měsíc staré zprávy zástupkyně ombudsmana se personál dopustil několika chyb. David však jakékoli pochybení odmítá. Šabatová podle něj při prošetřování nepostupovala nestranně, protože nakládala s tvrzeními matky pacientky jako s ověřenými skutečnostmi, řekl včera David.
Zprávu téměř před měsícem odeslala zástupkyně ombudsmana vedení léčebny a rodině zemřelé. Koncem září vyprší třicetidenní lhůta, ve které se měla léčebna k závěrům vyjádřit. Na včerejší stanovisko ředitele léčebny Šabatová zatím nechce reagovat. "Počkám, až jej obdržím písemně," řekla.
V souvislosti se stejným případem David podá žalobu na právničku a viceprezidentku České asociace pro psychické zdraví Lucii Rybovou, která zároveň pracuje v Radě vlády pro lidská práva. Podle Davida uváděla v médiích zcela nepravdivé skutečnosti. "Žalobu vnímám jako součást zastrašovací strategie doktora Davida, kterou od počátku volí, aby odvedl pozornost od samotného případu," reagovala Rybová. Podle ní by se měl David omluvit rodině pacientky "za selhání v péči o ni a za neřešení problémů, na které rodina upozornila".
Rybová také trvá na tom, že pracovníci léčebny opakovaně porušovali lidská práva. "David by měl být podle mého názoru odvolán ze své funkce," dodala.
Šabatová ve své zprávě poukázala například na to, že žena byla v léčebně údajně opakovaně umísťována do síťového lůžka na dobu delší než nezbytně nutnou. Personál také podle ní neposkytoval matce dostatečné informace a nevysvětlil důvod použití omezovacích prostředků. Rovněž prý nezjišťoval příčiny zhoršení jejího stavu po přestěhování do jiného pavilonu a neusiloval o jiné řešení, než v rovině tlumících a omezujících prostředků.
David s jejími závěry nesouhlasí. Pacientka podle něj nepobývala v síťovém lužku zbytečně dlouho. Její stav se po přestěhování do jiného pavilonu údajně nezhoršil. "Obviňuje nás z nepochopení účelu síťového lůžka, ale je zřejmé, že ho sama nechápe, když ho označuje jako léčebný postup," reagoval David.
"Paní Šabatová při svém posuzování ignorovala skutečnost, že nedostatečné personální a technické vybavení i dlouhodobá investiční zanedbanost vyplývají z podfinancovanosti oboru psychiatrie a speciálně psychiatrických léčeben," upřesnil ředitel. Nelze jej tedy podle něj vykládat jako pochybení pracovníků. "Bylo její povinností upozornit příslušné státní orgány na nepříznivou situaci v psychiatrických léčebnách," dodal. Za ni podle Davida nemůže personál, ale nedostatek peněz.
Věra Musilová se narodila s mentálním postižením a po většinu života se o ni starali rodiče. V bohnické léčebně byla několikrát, naposledy od letošního ledna. Žena se zřejmě udusila vlastními výkaly. Na údajné porušování lidských práv v zařízení si přitom podle Rybové matka pacientky stěžovala vedení léčebny již v lednu.
Případ prošetřovala policie, která jeho prověřování minulý týden odložila s tím, že nešlo o trestný čin. Pozůstalí chtějí podat stížnost či nové trestní oznámení, řekl včera Zbyněk Svadba z Občanské komise pro lidská práva, která se případem zabývá.
Zdroj: ČTK