Zastupitelé Pardubic: transformace nemocnic přinese problémy
Zastupitelé Pardubic se obávají, že transformace pěti nemocnic v Pardubickém kraji na akciové společnosti může přinést řadu problémů, další odchod kvalitních lékařů, pozvolnější růst platů i další zadlužování nemocnic. Zastupitelstvo proto vyzvalo kraj, aby sporné body transformace nemocnic ještě projednalo.
Kraj si sice vezme až 300 milionů půjčku, aby nemocnice oddlužil, ale to například podle náměstkyně primátora Štěpánky Fraňkové nebude stačit. Krajská nemocnice v Pardubicích má dostat 60 milionů korun. V říjnu, kdy se transformuje na obchodní společnost, do konce roku bude potřebovat 45 milionů korun na to, aby udržela stávající kvalitu péče. K tomu pohledávky činí 90 milionů korun.
"Dá se tedy jednoduše spočítat, že nemocnice bude do konce roku ve ztrátě," uvedla náměstkyně. Primátorovi Jaroslavu Demlovi se zdálo nespravedlivé, že nemocnice z krajských rozsahem má na oddlužení dostat o 30 milionů méně než nemocnice v Chrudimi.
Pardubičtí zastupitelé rovněž požadují zachování zdravotní péče, podle nich existuje hrozba odkládaní plánovaných operací. Je podle nich i pravděpodobné, že odejdou další odborníci například do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
"Řada mých přátel odešla z nemocnice kvůli finančním prostředkům, ale také kvůli nepříjemné atmosféře," uvedl zastupitel Jaroslav Tauber. Primátor Deml rovněž uvedl, že odchod kapacit může ovlivnit i kvalitu výuky na Univerzitě Pardubice, která v současnosti nabízí studijní program Ošetřovatelství.
Zastupitelé rovněž kritizují, že smlouvy s nemocnicemi mají zdravotní pojišťovny uzavřené do konce roku. A přestože ředitelé budou moci s nimi o výši úhrad za péči vyjednávat sami, výhodnější smlouvy se jim může zdařit sjednat až v příštím roce, zaznělo na zastupitelstvu.
"Smlouvy jsme uzavřeli do konce roku, aby měly nemocnice jistotu, že zůstanou platby zachovány ve stejné výši," uvedla zastupitelka za ODS Jana Smetanová, která je zároveň krajskou radní.
Transformaci nemocnic schválili zastupitelé kraje koncem loňského roku. Pardubický kraj zřizuje jako příspěvkové organizace nemocnice v Pardubicích, Chrudimi, Svitavách, Litomyšli a Ústí nad Orlicí. Všechny skončily minulý rok v záporných číslech, celková kumulovaná ztráta se vyšplhala na 376 milionů korun.
Krajský radní Josef Janeček věří, že změnou na obchodní společnosti se situace ve zdravotnictví vylepší. Po transformaci by podle něj měly nemocnice hospodařit s vyrovnanými rozpočty. Změna právní formy by jim umožnila uzavřít nové výhodnější smlouvy se zdravotními pojišťovnami a určovat platové ohodnocení zaměstnanců bez zásahu státu. Pokud by se i poté nemocnice propadly do ztrát, přišla by na řadu tvrdá opatření.
Zdroj: ČTK