Přeskočit na obsah

Zástupce ČR se ohradil proti obvinění z falšování v kauze Diag

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se ohradil proti obvinění firmy Diag Human, že Česko ve sporu o odškodnění za zmaření obchodů s krevní plazmou manipuluje s některými dokumenty.

Jde konkrétně o pověření, kdo mohl ČR ve sporu zastupovat, a to i při odvolání proti rozhodčímu nálezu v kauze. Právníci Česka podle Diagu Human nově předložili toto pověření vídeňskému soudu.

"Závěr, ke kterému ÚZSVM dospěl, je jednoznačný: obvinění z falšování listin nemá žádné opodstatnění," sdělil dnes ČTK za úřad Robert Hurt.

Úřad podle něj ale netuší, proč právník firmy, která po ČR požaduje mnohamiliardové odškodnění za zmaření obchodů, zmíněná obvinění vznesl a proč je uveřejnil v rakouském časopise Profil dřív, než se s jeho obsahem mohla seznámit česká strana. Informace Profilu minulý týden zveřejnil deník Právo.

Diag Human podle právníka Eugena Salpiuse prý zmíněný dokument dosud neznal. "Nabízí se otázka, zda nejde o antedatovanou listinu, protože její originál se nedá nalézt," řekl Profilu Salpius.

Podle zjištění Práva narážel na pověření bývalého náměstka generálního ředitele ÚZSVM Petra Posledního zastupováním tohoto úřadu, respektive státu, před soudy a rozhodčími orgány.

ÚZSVM i šéf právního oddělení ministerstva zdravotnictví David Kotris už pro Právo označili obvinění, že zástupci státu vyrábějí padělky či antedatují listiny, za nesmysl. Pod listinou, která byla podle Diag Human účelově antedatována, je prý podepsán generální ředitel ÚZSVM Miloslav Vaněk.

Jak rakouský časopis poznamenal, Česku by se "nová" plná moc hodila, protože vídeňský soud svým prvoinstančním rozhodnutím letos v květnu zpochybnil účinnost odvolání ČR proti arbitrážnímu rozsudku ze srpna 2008. Česká republika se poté začala u soudu ve Vídni bránit.

Stále jí ale hrozí, že rakouští soudci nakonec prohlásí tento tři roky starý nález za platný. Arbitři tehdy přiznali v Praze společnosti náhradu škody ve výši 8,3 miliardy korun. S úroky požadovaná částka nyní činí přes deset miliard korun.

Rakouský soud nechal na základě svého nepravomocného rozhodnutí zabavit i tři umělecká díla zapůjčená Českem na výstavu ve Vídni. Soud pak exekuci zastavil s odůvodněním, že "postižení obrazů exekucí je vyloučeno s odkazem na imunitu státního majetku". Firma Diag Human se proti zastavení exekuce ale odvolala.

Diag Human se obrátil na zahraniční soudy na základě newyorské úmluvy o vzájemné vykonatelnosti rozhodčích nálezů. Rozhodčí nález uznal nepravomocně také soud v Paříži. Česko se proti tomu odvolalo.

Firma Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo.

Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun. Diag Human se s Českem soudí o další miliardy korun za údajně ušlý zisk.

 

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…