Přeskočit na obsah

Zaplatíme a zrušíme

Když se loni schvaloval pojistný plán na rok 2011, prvotní úkol zněl – šetřit. "Rezervy velmi rychle docházejí," avizoval šéf správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Marek Šnajdr, "zdravotnictví dojdou peníze a nebude na léčbu, zvlášť tu těžce nemocných." Na léčení se proto management rozhodl poslat méně peněz – o více než dvě procenta, tedy 137,7 miliardy korun. Provozní fond, který zahrnuje výdaje na platy, administrativu a opravy, ale naopak nabobtnal.

Zvýšil se o téměř dvě procenta na 4,1 miliardy. Jen do takzvaného "fondu reprodukce majetku" šlo letos 771 milionů korun. Z těchto peněz se kromě jiného vybuduje call centrum nebo třeba dokončí nové budovy v Jihlavě, Příbrami či Liberci. Chystají se opravy staveb v Mladé Boleslavi, zateplí se domy v Rakovníku, Kolíně a Nymburku. Utrácet se bude také za "rekonstrukci výtahů a postupnou přestavbu klientských hal a jejich vybavení." Tak to alespoň stojí ve zdravotněpojistném plánu, který má časopis TÝDEN k dispozici.

Nové uspořádání

Paradoxem je, že pojišťovna současně plánuje řadu svých budov vyprázdnit. Důvod? Chce ušetřit mzdové a provozní náklady, vysvětlil mluvčí VZP Jiří Rod. Pojišťovna proto požádala poslance o změnu zákona, díky kterému by už nemusela mít své sídlo v každém kraji. Na zkoušku už loni sloučila pobočky v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Nyní by měly následovat další škrty. Ty už chce mít ale VZP ošetřeny zákonem. Ten totiž dnes říká, že pojišťovna musí mít krajské pobočky – tedy minimálně 14 pracovišť. Vedle nich má nicméně VZP ještě desítky poboček okresních. Podle mluvčího Roda nyní spravuje pojišťovna 73 budov a majetek za 3,5 miliardy.

"Na návrh zdravotní pojišťovny předkládáme novelu zákona, která by dovolila jiné uspořádání. V každém kraji nemusí být nutně pobočka," přiznává šéf zdravotního výboru sněmovny Boris Šťastný (ODS). Do budoucna by podle něho bohatě stačilo, kdyby bylo jedno pracoviště na dva kraje. Novinka by podle Šťastného mohla platit už v lednu příštího roku.

Autorem změn je šéf správní rady VZP a současně občanskodemokratický poslanec Marek Šnajdr. "Ano, uvažujeme o sloučení i v jiných krajích, ale o které by se jednalo, je zatím pracovní věc, to vám neřekneme," odmítá se bavit o detailech šéfka odboru komunikace VZP Anna Veverková. Neprozradila ani, jaké konkrétní úspory pojišťovna slučováním získá a co bude dále s domy, které se případně vyprázdní. A přímé otázce, zda není nehospodárné investovat do budov, které bude pojišťovna za pár měsíců opouštět, se oslovení také vyhýbali. Šnajdr vzkázal TÝDNU, že nemá čas, a odkázal na tiskové oddělení VZP. Mluvčí Rod pak označil takové úvahy "za spekulace".

Nevíme, co bude

Co s nimi bude, nemají jasno ani sami ředitelé poboček. "Investice v rámci VZP řeší ekonomický úsek našeho ústředí v Praze. Víc vám k tomu nepovím," sdělil například ředitel liberecké krajské VZP Jiří Benedikt. Podobně reagoval i Jiří Kořínek, který řídí krajskou pobočku v Jihlavě. Zbrusu nové sídlo, které má letos v září nahradit budovu starou, podle něho stálo asi 120 milionů korun. Další peníze dostane Jihlava letos.

Veronika Rodriguez

Týden

Zdroj: Týden

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…