Přeskočit na obsah

Západu Čech chybí zdravotnický personál, škola chce víc studentů

Plzeň - Fakulta zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni chce na ministerstvu školství prosadit navýšení kvóty přijímaných studentů nejméně o 20 procent. Reaguje na nedostatek zdravotního personálu v nemocnicích Karlovarského kraje i fakt, že po dostavbě nové nemocnice v Klatovech se výrazně zvýší poptávka i v Plzeňském kraji.

Fakulta je jedinou školou na západě Čech, jež vzdělává v bakalářských zdravotnických programech. ČTK o tom řekla děkanka Ilona Mauritzová.

"Nejde jen o sestry, ale o kompletní zdravotnický personál, kterého je nedostatek. Navýšení kvóty je ve veřejném zájmu. Bude totiž přibývat lidí, kteří budou péči potřebovat a toto je oblast, do které by měl stát investovat," uvedla.

Nyní má fakulta 800 studentů, chtěla by jich ale nejméně 1000. Vzdělává zdravotní sestry, porodní asistentky, fyzioterapeuty, ergoterapeuty, radiologické asistenty i záchranáře.

Podle Mauritzové nedostatek zdravotního personálu nejvíc trápí Karlovarský kraj, tedy nemocnice v Karlových Varech, Chebu a Sokolově. Ředitel Karlovarské krajské nemocnice Zdeněk Horák ČTK řekl, že ve všech třech nemocnicích nyní chybí desítky pracovníků středního zdravotního personálu zejména s odborností.

"Snahu fakulty maximálně podporujeme," uvedl. Nemocnice se snaží lákat zaměstnance, dává inzeráty, oslovuje zájemce i ze Slovenska, Ruska. "To ale nestačí. Chceme také, aby si nás personál mohl zvýšit kvalifikaci, abychom měli stabilizované zaměstnance," dodal Horák.

Situace se podle Mauritzové v západních Čechách ještě zkomplikuje, a to po dostavbě klatovské nemocnice. "Nemocnice i další subjekty se proto snaží oslovovat už naše studenty během studia. Taková lázeňská zařízení dělají i nemožné pro naše fyzioterapeuty," dodala.

Fakulta tak v podstatě nemá nezaměstnané absolventy. Důvodem jsou i souvislé praxe, neboť studenti si od prvního ročníku nacházejí pro praxi taková pracoviště, kde by rádi pracovali. "Když pak končí, vědí, kam nastoupit," uvedla.

Hlavním partnerem školy je plzeňská fakultní nemocnice. Studenti tam vykonávají praxi na všech klinikách. Podle mluvčí nemocnice Renaty Jenšíkové jsou nyní počty sester naplněné, ale zájemci se mohou hlásit.

"Setrvale bývá nedostatek sester do směnných provozů na jednotkách intenzivní péče, kde jejich práce vyžaduje speciální způsobilost a speciální vzdělání. Tam se shání hůř," uvedla.

Poptávka je stálá i po dalších nelékařských profesích. Díky studentským praxím v nemocnici je pro zařízení snazší mladé absolventy získat.

Pokud fakulta v Plzni povolení k navýšení počtu studentů nedostane, nebude moct realizovat svůj rozvoj. Prosadit navýšení bude zřejmě obtížné, neboť univerzitám by měly být kvóty přijímaných studentů naopak snižovány.

ČTK, Eva Barborková

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…