Zánik chebské neurochirurgie prý péči o pacienty neohrozí
Předčasný zánik lůžkového oddělení neurologie v chebské nemocnici neohrozí podle vedení Karlovarské krajské nemocnice a.s. (KKN) péči o pacienty z regionu, kteří potřebují vyšetření neurologa. Pacienti s cévními mozkovými příhodami budou převáženi do Sokolova a Karlových Varů, v chebské nemocnici zajistí konziliární, tedy poradní služby, místní nebo sokolovští lékaři.
Podle původního plánu mělo neurologické oddělení v Chebu skončit ke konci roku. Kvůli odchodu tří lékařek ale zůstalo uzavřeno už 1. září, což vyvolalo protesty obyvatel regionu i vedení města Cheb.
Podle výkonného ředitele KKN Davida Hanzla přišlo urychlení zániku lůžkového oddělení v Chebu krajské nemocnici v podstatě vhod. "To, že došlo k akceleraci vývoje v Chebu, ukázalo, že sokolovská a karlovarská nemocnice je schopna se o pacienty postarat. Je to jedině dobře," řekl Hanzl.
Největší obavy mají lidé na Chebsku z toho, že v případě akutních stavů budou muset být dopravováni do nemocnic vzdálených 50 a více kilometrů. Podle primáře neurologie v Sokolově Stanislava Vaňka ale lékař záchranné služby v drtivé většině rozpozná akutní mozkovou příhodu a nasměruje pacienta na iktovou jednotku - pracoviště specializované na cévní mozkové příhody, do Sokolova nebo Karlových Varů. "Podle mě by nemělo dojít k ohrožení zdraví, natož života," věří Vaněk.
Podle vedení KKN jde v oboru neurologie o dlouhodobý trend, který zahrnuje vytvoření centrální iktové jednotky s vysokou specializací, která zatím bude v Sokolově a Karlových Varech a v budoucnu zřejmě jen v jedné z nemocnic.
Podle Hanzla je současná optimalizace lůžkového fondu tří krajských nemocnic snížením počtu o zhruba 11 procent jen prvním krokem a spíše "kosmetickou úpravou". Radikální snížení počtu akutních lůžek a jejich částečně přeměna na jiné druhy lůžek nemocnice v Karlovarském kraji teprve čekají. "Krajské nemocnice poskytují péči nad rámec, který je hrazen pojišťovnami, v průmětu to dělá pět až 20 procent," upozornil Hanzl.
Tři nemocnice, které jsou součástí KKN, vykázaly v pololetí ztrátu 41 milionů korun. "Z toho ale 39 milionů představují výdaje na vyšší mzdy pro pracovníky," dodal Hanzl.
Zdroj: ČTK