Přeskočit na obsah

Zaměstnavatel mi nezvýšil plat, přestože bych měla mít nárok

...připravuji se na atestaci v oboru všeobecného lékařství a pracuji na DPČ v menší nemocnici na interním oddělení. Mám dva roky praxe v kmeni, takže bych ho měla mít teoreticky splněn. Kámen úrazu je, že praktici nedostávají certifikát o absolvování kmene. Byla jsem se informovat na zvýšení mzdy, která se do minulého roku zvyšovala právě po dvou letech praxe s dotazem, proč mi nebyl plat zvýšen. Bylo mi řečeno, že musím donést certifikát o absolvování kmene (nikdo mě dopředu neupozornil, že došlo ke změně a že musím předkládat potvrzení), zároveň mi bylo řečeno, že na tom certifikátu trvá pojišťovna a že se peníze zpětně nepřepočítávají. Má zaměstnavatel (vedoucí PAM) pravdu? A pokud člověk nastupoval v polovině měsíce, od kterého měsíce má nárok na zvýšení platu? Existuje vůbec nějaký takový nárok?


Odpovídá Mgr. Miloš Máca z
právního oddělení České lékařské komory.

Obávám se, že Vás svou odpovědí příliš nepotěším, neboť zde budeme velmi složitě hledat případný právní nárok na zvýšení mzdy. Klíčovým problémem je, že pro svého zaměstnavatele vykonáváte práci na základě dohody o pracovní činnosti (DPČ) a nikoliv v rámci pracovního poměru. Navíc neuvádíte, zda Vás zaměstnavatel je soukromou nemocnicí (nečastěji ve formě a.s.) nebo nemocnicí zřízenou krajem. V prvním případě by Vám nepomohl ani pracovní poměr, protože tam je mzda smluvní záležitostí.

V druhém případě by bylo možné diskutovat o zvýšení mzdy, ale opět pouze u pracovního poměru. Příslušná ustanovení zákoníku práce a z něj vycházející nařízení vlády č. 564/2006 Sb. v platném znění, totiž garantují zařazení do příslušné platové třídy a minimální pevnou část platu pouze u pracovního poměru a pouze u subjektů zřízených státem či v případě nemocnic krajem. Podle Katalogu prací (nařízení vlády č. 222/2010 Sb.) byste náležela jakožto lékařka zařazená do specializační přípravy do 12 platové třídy. Po dvou letech praxe by se Vám podle Přílohy č. 4 nařízení vlády č. 564/2006 Sb. zvedl při plném úvazku základní plat cca o 800,- Kč. Ve smyslu této přílohy by nebyl klíčový certifikát o absolvování základního kmene, nýbrž právě počet let praxe., kdy 2 roky odpovídají právě délce kmene. Opět je ale potřeba zdůraznit, že by to platilo v případě, kdybyste byla zaměstnána na pracovní poměr, nikoliv na DPČ. Pojem „plat“ je nutno podle zákoníku práce spojovat výhradně s pracovním poměrem. U DPČ se toto nazývá „odměnou z dohody“, jde o zcela jiný institut a nevztahuje se na něj garance výše uvedenými právními předpisy. Věc odměny z DPČ je opět čistě smluvní záležitostí.

Nezbývá než dovodit, že ve Vašem případě jde možná o vnitřní pravidla, která Váš zaměstnavatel pro odměňování zaměstnanců pracujících na DPČ stanovil či přislíbil. Je-li tomu tak, nehovoříme o právní garanci, ale je nutno se zaměřit právě na tato pravidla, po jejichž splnění zaměstnavatel zvýšení odměny přislibuje. A ve Vašem případě to pravděpodobně bude onen certifikát o absolvování kmene. K tomu je potřeba uvést, že žádným právním předpisem není stanoveno a není mi známa ani praxe, že by lékaři zařazení do specializační přípravy v oboru všeobecné praktické lékařství nemohli dostávat certifikát o absolvování kmene. Naopak § 2 odst. 2 vyhlášky č. 185/2009 Sb., kterou se stanoví obory specializačního vzdělávání, stanoví jako jeden z kmenů právě všeobecné praktické lékařství a neurčuje pro něj žádné zvláštní zásady oproti kmenům jiným.

Doporučuji Vám tedy postupovat tak, že učiníte písemný dotaz na instituci, u které jste absolvovala potřebný test k získání kmene – do 31.12.2011 by to mělo být IPVZ, od 1.1.2011 některá z lékařských fakult, nicméně sama určitě přesný orgán ve Vaší situaci znáte. V dotazu tento orgán vyzvete k vystavení certifikátu, a pokud by to z nějakého (mně dosud neznámého) důvodu možné nebylo, požádáte o písemné sdělení, že jste kmen skutečně absolvovala, a dále o písemné vysvětlení z jakých důvodů Vám certifikát nemůže být vystaven. Toto písemné potvrzení by z hlediska relevance mělo být pro zaměstnavatele na stejné úrovni jako samotný certifikát (stejně tak např. pro zdravotní pojišťovny), neboť nemůžete Vy sama odpovídat za to, že bez Vašeho zavinění není možné certifikát obdržet, i přesto, že jste kmen řádně absolvovala. V případě, že zaměstnavatel bude mít vůli dodržet svůj příslib, předpokládám, že by mohl mít i vůli přijmout zmíněné písemné potvrzení a vysvětlení od kompetentního orgánu, které mu předložíte.


Mgr. Miloš Máca

www.tribune.cz

 

Mgr. Miloš Máca

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…