Zákon o zdravotních službách soud zrušit nestihne
Skupina 45 poslanců parlamentu podala v lednu k Ústavnímu soudu návrh na zrušení celého zákona o zdravotních službách (zákon č. 372/2011 Sb). Za pár dnů poté poslali návrh na zrušení některých ustanovení také senátoři včele s MUDr. Alenou Dernerovou. Ústavní soud se zabývá návrhem poslanců na zrušení celého zákona. V současné době řízení probíhá, soudcem zpravodajem je Pavel Rychetský.
Zákon má začít platit už za několik dnů (od 1. dubna). Česká lékařská komora stále doufá, že Ústavní soud uzná tento zákon jako protiústavní.
Komoře vadí shromažďování důvěrných informací o zdravotním stavu pacientů, aniž by byla zajištěna řádná ochrana dat. Chystané národní registry jsou podle ČLK porušením základních práv občanů České republiky.
„Nesouhlasíme ani s drakonickými pokutami, kterými podle zákona mohou krajské úřady šikanovat soukromé lékaře. A za neústavní zásah do nabytých práv považujeme i povinnost všech existujících zdravotnických zařízení znovu absolvovat byrokratický proces přeregistrace, kvůli níž mohou být někteří pacienti ukráceni na svém právu svobodně si zvolit svého ošetřujícího lékaře,“ uvedl pro MT prezident ČLK Milan Kubek.
Redakce Medical se proto snažila zjistit, v jaké jsou dosavadní výsledky zkoumání tohoto problému Ústavním soudem.
„Ústavní soud se nemůže vyjadřovat k probíhajícím řízením, tím méně je komentovat,“ poznamenává vedoucí protokolu Ústavního soudu JUDr. Vlastimil Göttinger. „Návrh skupiny poslanců je mnohem širší a obsáhlejší než návrh skupiny senátorů a kromě zákona o zdravotních službách obsahuje návrh na posouzení ústavnosti dalších třinácti zákonů, které se týkají širokého spektra zdravotnických, sociálních a pracovněprávních vztahů. Některé z těchto zákonů již nabyly účinnosti a je pravděpodobné, že se tak stane i v případě zákona o zdravotních službách.“
Vzhledem k časové tísni poslanci žádají, aby Ústavní soud zákon o zdravotních službách projednal přednostně. Stihne soud projednat námitky poslanců do doby, než vejde legislativa v platnost? Vlastimil Göttinger odpovídá:
„ Ústavní soud není ze zákona vázán žádnými lhůtami. Návrh skupiny poslanců obsahuje žádost o přednostní projednání a Ústavní soud se mu věnuje s maximální intenzitou a nasazením. Byla vyžádána stanoviska účastníků i vedlejších účastníků řízení, dotčených orgánů veřejné moci apod. Je ale nutné mít na zřeteli, že se jedná o obrovskou masu právních norem.“
Göttinger upozorňuje, že běžná délka řízení u Ústavního soudu je téměř jeden rok. Zákon o zdravotních službách je navíc velmi komplikovanou legislativou a samotný návrh poslanců má 52 stran.
Od dubna tak lékaře v souvislosti s novou legislativou čeká řada změn. O těch nejvýznamnějších bude redakce Medical Tribune své čtenáře průběžně během tohoto měsíce informovat.
(ivb), www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz