Zákon o neziskových nemocnicích Senát zamítne, anebo zcela změní
Zákon o síti neziskových nemocnic senátoři nejspíš odmítnou, anebo alespoň zcela pozmění. Vyplývá to z vyjádření představitelů tří nejsilnějších senátorských frakcí - ODS, KDU-ČSL a Klubu otevřené demokracie. Sporný zákon ale ve sněmovně prosadili sociální demokraté a komunisté, kteří mají sílu námitky Senátu přehlasovat.
Zákon počítá v první fázi se vznikem více než 140 veřejných neziskových nemocnic, jejichž péči by hradily zdravotní pojišťovny. Ostatní zařízení by je mohla následovat. Nemocnice, které by přeměnu odmítly, by ze zdravotního pojištění dostávaly peníze jen za akutní péči. Jiné zákroky by lidé museli zaplatit. Podle kritiků normy tak nemocnicím prakticky hrozí likvidace. Zastánci naopak říkají, že zákon zaručí dostupnou péči všem. Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha (za ČSSD) "norma zachraňuje síť nemocnic před neřízenou privatizací" kraji, v jejichž čele stojí převážně občanští demokraté.
Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) se přiklání k zamítnutí zákona. "Zákon patří do kategorie lidové tvořivosti, vůbec neřeší systém zdravotní péče a nabízí jen jednu možnou variantu takzvané sítě," řekl Sobotka. Také předseda senátorů KDU-ČSL Adolf Jílek považuje zákon v nabízené podobě za nepřijatelný.
K možnosti úprav zákona, jak je nabízí Asociace krajů ČR, je skeptická také předsedkyně Klubu otevřené demokracie Soňa Paukrtová. "Ten zákon je dělaný hodně od ministerského stolu a silně posiluje pozici ministerstva zdravotnictví. Myslím si, že se reforma zdravotnictví takovýmhle způsobem dělat nedá," uvedla.
Senátorce se nelíbí například to, že v síti nemocnic není městská nemocnice ve Vysokém nad Jizerou, která se specializuje na chirurgii ruky. "Skutečně nechápu, proč zrovna tahle nemocnice má být vyřazena, když prostě pracuje pro celou republiku. Funguje naprosto bezproblémově, město ji nemusí dotovat," podotkla.
Zdroj: ČTK