Přeskočit na obsah

Zákon o neziskovkách bude muset MZ zřejmě celý přepracovat

Málokterý návrh zákona ve zdravotnictví se setkal s tak jednoznačným odmítnutím odbornou veřejností jako právě legislativa o neziskových nemocnicích. Oponenti se shodují na tom, že návrh zákona vytváří soustavu nemocnic první a druhé kategorie, nejsou jasně a konkrétně nastavena objektivní kritéria výběru neziskovek, jejich výběr je netransparentní a nepřezkoumatelný ve správním či soudním řízení a existuje riziko likvidace nemocnic, které se neziskovkami nestanou. Redakce MT přináší přehled konkrétních připomínek.   

Proč pouze pro vybrané nemocnice?

Hlavní námitkou právníků, ministerstev a především nemocnic je fakt, že nová legislativa by neodůvodněně zvýhodňovala některé nemocnice oproti jiným.  „Nemocnice, které by se nestaly neziskovými organizacemi, by byly v rámci systému zdravotního pojištění významně znevýhodněny, staly by se " nemocnicemi druhé kategorie", protože tento zákon by ještě prohloubil nerovné postavení poskytovatelů na trhu poskytování zdravotních služeb,“ upozorňuje předseda Sdružení soukromých nemocnic ČR ing. Vladimír Drvota a dodává:

 "Neziskové nemocnice mají automaticky nárok na smlouvu se zdravotními pojišťovnami, ostatní nikoliv. Z tohoto důvodu by mohlo dojít postupně k situaci, kdy "ziskové nemocnice" vypadnou z trhu poskytovatelů zdravotních služeb hrazeného z veřejného pojištění, což by znamenalo jejich zánik a snížení dostupnosti služeb.“

Také ministerstvo financí se domnívá, že navrhované rozdělení nemocnic je i po právní stránce velmi diskriminační: „Tím, že transformace na právní formu neziskové zdravotnické organizace není obligatorní, tedy nevztahuje se na veškeré nemocnice, ale pouze na nemocnice vybrané, dochází tak k zásadnímu rozdělení nemocnic nikoliv na základě jejich činnosti, nýbrž na základě právní formy, potažmo formy vlastnictví. Z toho vychází i diferenciace práv a povinností daných subjektů. Toto je zjevně diskriminační. Znamenalo by to porušení rovného postavení poskytovatelů a konkurenčního prostředí,“ říká MF.

Námitky má také ambulantní sektor. „Sdružení ambulantních specialistů odmítá současnou podobu návrhu zákona o neziskových zdravotnických zařízeních. Návrh je v přímém rozporu se základními pravidly hospodářské soutěže ohrožuje finanční stabilitu zdravotnického systému v ČR a přímo existenčně ohrožuje soukromá zdravotnická zařízení. SAS vyzývá ministra zdravotnictví, aby tento návrh nechal zásadně přepracovat,“ uvedlo sdružení ve svém prohlášení.

Proč omezit pravomoci pojišťoven? Pojišťovny už nebudou určovat síť ZZ

„Pokud skutečně neziskový statut znamená nárok na smlouvu, je to špatná zpráva pro všechny nemocnice, které se „neziskovkami“ nestanou. Je totiž pravděpodobné, že bude-li se nemocniční síť restrukturalizovat, budou prvními, kdo bude od úhrad odříznut. U „neziskovek“ to totiž pojišťovny nebudou moci udělat,“ uvedl již dříve pro Medical Tribune JUDr. Ondřej Dostál a dodal: „ To by vcelku nevadilo, pokud by existovala naděje, že bude síť neziskových nemocnic vytvářena rovnoměrně. To však není pravděpodobné, naopak tato síť je od počátku zatížena tím, že do ní jsou přímo zákonem překlopeny „státní“ nemocnice, jejichž četnost a rozmístění nejsou z pohledu pojištěnců optimální.“

Podobný názor má také ministerstvo financí: „Zásadně nesouhlasíme s omezením pravomocí zdravotních pojišťoven, především se zakotvenou kontraktační povinností zdravotních pojišťoven vůči neziskovým zdravotnickým organizacím, přičemž smlouva má být zároveň uzavřena na dobu neurčitou. Takto je zcela narušován současný princip tvorby sítě ze strany zdravotních pojišťoven.“

Takový návrh se velmi nelíbí také soukromým nemocnicím: „Návrh dezinterpretuje koncept služby v obecném hospodářském zájmu jako bianco šek, na základě kterého lze neziskovou zdravotnickou organizaci bez jakékoli kontroly poskytnou neomezené množství veřejných prostředků. Návrh neposkytuje dostatečné záruky účelného nakládání s veřejnými prostředky, nenutí neziskové nemocnice hospodařit efektivně a zřizovatel za jejich závazky neručí. Taková legislativa by otevírala možnosti další skryté korupce formou přidělování míst ve správních radách NZO a tím se zvyšuje riziko korupce ve veřejných zakázkách,“ upozorňuje ing. Drvota za soukromé nemocnice.

Proč má být rozhodnutí ministerstva bez možnosti soudního přezkoumání?

Jednou z hlavních námitek vůči návrhu je nemožnost soudního přezkoumání rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. „Rozhodnutí, u kterého není možný žádný přezkum, se jeví jako vysoce neobvyklý jev v českém právním systému. V tomto konkrétním případě může navíc představovat korupční potenciál, neboť se rozhodnutí může dotknout i obchodních společností a fyzických osob. Navíc v sobě MZ bude koncentrovat enormní pravomoc, kdy kromě toho, že nastavuje úhrady péče, čímž se již nyní dostává do střetu zájmů jakožto zřizovatel přímo řízených nemocnic, bude rozhodovat o přidělení privilegovaného statusu neziskové zdravotnické organizace, tedy vlastně tvořit síť poskytovatelů a zároveň bude plnit roli regulátora, jakožto normotvůrce,“ namítá ministerstvo financí. Stejné námitky mají také právníci i nemocnice. 

Proč takový zákon, když není koncepce?

Oponenti návrhu upozorňují, že nejprve by měla vzniknout dlouho postrádaná koncepce zdravotnictví, která by definovala optimální velikost a strukturu nemocniční sítě. Bez vzniku této koncepce není možné podle kritiků vytvářet nástroje, prostřednictvím kterého mají být zařazována zdravotnická zařízení do privilegované sítě, jak zamýšlí tento návrh zákona.

Právník JUDr. Ondřej Dostál poznamenává, že pozornost odborné veřejnosti by se nyní měla zaměřit na stávající problémy přímo řízených organizací a na otázku jejich možné restrukturalizace. „Je na čase řešit otázky, proč má spousta profesorů dva či tři úvazky - nemocnice, škola, privát, nebo proč není Homolka a Motol pod jedním vedením, nebo proč nenakupují všechny fakultky centrálním nákupem. Je k tomu spousta krásných analýz - třeba jak restrukturalizovat Prahu, na které se ale zapomnělo, protože nevyhovovaly politickému zadání. Myslím, že dokud se tyto věci nevyřeší, nepůjde vyřešit ani DRG restart, ani neziskovky, ani zákon o zdravotnických prostředcích, ani spoustu dalších věcí,“ míní JUDr. Dostál.

Iva Bezděková, www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…