Zákon o e-preskripci: jak bude hlasovat Senát?
„Česká lékařská komora zásadně odmítá povinné zavádění elektronických receptů, které v podobě prosazené pokoutním způsobem cestou na Ministerstvu zdravotnictví připraveného pozměňovací návrhu poslanců Šťastného, Skalického a Rusnoka, nepřinášejí výhody ani pro pacienty, ani pro lékaře,“ píše prezident ČLK v dopise senátorům a dodává:
„Vysoké náklady na realizaci projektů a možné zneužití citlivých údajů o zdravotním stavu pacientů jsou nebezpečím, které převažuje nad možnými výhodami návrhu, který nebyl svými předkladateli s lékaři vůbec projednán. Z výše uvedených důvodů si Vás dovoluji jménem České lékařské komory a padesáti tisíc jejích členů požádat, abyste se zasadil(a) o zrušení nesmyslné povinnosti elektronického způsobu předepisování léků.“
Proti tomu, aby za dva roky museli lékaři všechny recepty vystavovat pouze elektronicky, vystoupil také prezident České lékárnické komory, PharmDr. Lubomír Chudoba. Poukazuje především na to, že před schválením zákona chyběla jakákoliv komunikace politiků s odbornou veřejností.
„Ani lékárny nejsou tak bohaté a ochotné se podrobit mnohdy velmi nevybíravému úřednímu nátlaku, aby si bez hlubší odborné diskuse, bez elementární analýzy nechaly legislativně ukládat povinnost se do dvou let stát soukolím něčeho, o čem nevíme ani to, jak by to mělo fungovat, s jakými náklady, s jakými výhodami pro pacienty, zdravotníky, pro systém veřejného zdravotního pojištění. Dokud nebudou tyto naprosté základy vyjasněny, připraveny v reálné podobě a nebude odzkoušen funkční systém, není možné očekávat ochotu lékáren k dalšímu vynakládání finančních prostředků bez odpovídajícího benefitu pro péči o naše pacienty,“ napsal PharmDr. Chudoba v komentáři pro MT.
Senát: nezamítat zákon jako celek
Redakce Medical Tribune se snažila zjistit, jaká je pravděpodobnost, že Senát novelu zákona o léčivech přijme či zamítne.
Zpravodajkou tohoto zákona v Senátu má být MUDr. Alena Dernerová. Zdravotní výbor Senátu má o tomto zákonu jednat příští týden, plénum pak poběží ve dnech 30. ledna a 31. ledna.
„Jsem odpůrce povinného elektronického předepisovaní léčiv. I když mám výhrady k zákonu jako k celku, budeme se snažit zaměřit pouze na to, aby ze znění zákona bylo odstraněno ustanovení o e-preskripci. Senát může zamítnout e-preskripci a ostatní přijmout jako celek, s tímto pak zástupci senátu půjdou do dolní sněmovny zdůvodňovat své rozhodnutí,“ uvedl pro Medical Tribune senátorka Dernerová.
Ukazuje se, že tzv. přílepek o e-preskripci k novele zákona o léčivech schválila v poslanecké sněmovně před Vánoci nejen většina poslanců z vládních stran, ale také většina poslanců sociální demokracie. Je tedy otázka, zda Senát, kde má ČSSD většinu, novelu zákona o léčivech přijme či zamítne.
„Odpor k této formě zavádění e-receptu přílepkovým, netransparentním a mafiánským stylem jsem vyjádřil už na tiskové konferenci sociální demokracie ve čtvrtek před Vánocemi. Jaký pak byl můj šok, když v pátek i poslanci ČSSD ve většině nechali návrh zákona i s tímto darebně přilepeným ustanovením projít,“ uvedl senátor prof. MUDr. Jan Žaloudík pro Medical Tribune.
„Sešel jsem se proto minulé úterý s předsedou sociální demokracie, abych mu vyjádřil svůj protest a rozčarování. Předseda současnou situaci vysvětlovat údajnou zmateností hlasování za situace, kdy bylo šířeno, že byl přílepek vypuštěn. Vypuštěná byla však jen ta část, která se měla týkat zasílání léku poštou. Koncept e-receptu zůstal. Samozřejmě udělám vše pro to, aby senát tuto část zákona zamítl – tedy podal pozměňovací návrh s vypuštěním této části, protože ostatní části zákona jsou přijatelné,“ říká senátor Žaloudík (ČSSD).
Senátoři Žaloudík a Dernerová nechtějí během hlasování v Senátu zamítat zákon jako celek. „To by bylo asi nemoudré, neboť Senát je v nerovnoprávném postavení, snadno je přehlasován. Proto spíše budeme usilovat, aby došlo k vypuštění části zákona než aby byl tento zákon jako celek zamítnut,“ sdělil MT prof. Žaloudík.
Minulý týden zveřejnila redakce Medical Tribune článek, který dokládá politické vazby centrálního úložiště elektronických receptů na firmy, které získávají od SÚKL zakázky. http://www.tribune.cz/clanek/28887-e-preskripce-politicke-vazby
Pokud zákon skutečně vejde v platnost, zbývají celkem dva roky na přípravu nového systému. Je přitom zřejmé, že půjde o mnohem složitější a tudíž finančně nákladnější projekt.
(ivb), www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz