Přeskočit na obsah

Zákon možná rozšíří výběr léků, na které nebude nutný recept

Pacienti možná budou mít větší výběr léků, které by si při splnění určitých podmínek mohli koupit i bez receptu. Počítá s tím návrh nového zákona o léčivech, který schválila sněmovna. Norma má přinést i některé další změny. Mohl by se mimo jiné rozšířit internetový prodej léků. Do budoucna předloha počítá i se zavedením elektronických receptů. Nyní ji posoudí Senát.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) novinářům řekl, že zákon vytváří novou skupinu léků - bylo by je sice možné vydat bez receptu, ale s určitými limity. Uvedl, že by mohlo jít například o antikoncepci či léky na snižování cholesterolu. Pacient by měl prokázat totožnost a splnit některé další podmínky. "Například u antikoncepce je to věk," uvedl ministr. To, jaké léky budou do této skupiny zařazeny, ale podle něj stanoví až prováděcí předpis.

Jednou z nejspornějších částí zákona se stal návrh Julínkova stranického kolegy a místopředsedy sněmovního zdravotního výboru Borise Šťastného. Chtěl lékařům na pohotovosti umožnit, aby pacientovi vydali lék přímo v ordinaci. Julínek byl ostře proti a návrh nakonec neuspěl. Ministr míní, že od vydávání léků jsou tu lékárny. Připomněl, že od ledna budou lidé platit za recept poplatky. Šťastného návrh by prý narušil plánovanou evidenci založenou na údajích z lékáren. "Tady s tímhle pozměňovacím návrhem jsme nepočítali," dodal.

Štastný však soudí, že jeho nápad by pomohl nemocným. "Návrh vychází vstříc pacientům, urychlí zahájení účinné léčby a usnadní jejich přístup k léčivým přípravkům v místech s obtížnou dostupností lékárenské pohotovostní služby," uvedl poslanec.

V dolní komoře neuspěl ani návrh, podle kterého by zdravotnická zařízení obecně mohla brát léky přímo od distributorů. S touto myšlenkou důrazně nesouhlasili lékárníci.

Norma, kterou dnes sněmovna schválila, má zapracovat do českého práva unijní směrnice. Kvůli tomu, že dosavadní zákony je neobsahují, prohrála Česká republika u Evropského soudního dvora spor s Evropskou komisí. Jednou z novinek, s nimiž nový zákon počítá, je zavedení elektronického receptu. Na Šťastného návrh se do zákona dostala pasáž, podle níž má při Státním ústavu pro kontrolu léčiv vzniknout centrální datové úložiště elektronických receptů. Kdyby lékař elektronický recept vystavil, odeslal by ho právě do tohoto datového úložiště, které by mu mělo obratem sdělit, jakým identifikačním znakem byl konkrétní recept opatřen. Lékař by už tedy pacientovi nemusel dávat papírový recept, ale řekl by mu údaje nutné pro identifikaci. Na jejich základě by si pak nemocný mohl vyzvednout lék v lékárně. Podrobnosti celé procedury by měl stanovit prováděcí předpis. Podle Šťastného ale zařazení této věci do legislativy znamená, že v příštích letech by se měly elektronické recepty rozšířit.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…