Zákon komplikuje práci lékařů
"Co když bude manžel někde na montáži? Než mi pošle souhlas s operací, bude kluk na prkně," rozčilovala se maminka malého Vašíka. "Nebo co kamarádka? Ta se rozvádí a manžel jí dělá schválnosti, ti se nikdy nedomluví a trpět bude akorát jejich dcera! To zase poslanci něco vymysleli."
Ohrožení života?
Tato kritika nového zákona o zdravotních službách, týkající se poskytování zdravotních služeb nezletilému pacientovi, platného od 1. dubna, zaznívá z úst rodičů nejčastěji. Připomínky na toto téma zaznívají různé.
Jeden rodič je vojákem na misi v Afghánistánu či Kosovu. Manželka pracuje jako záchranářka a vyslali ji na Kavkaz pomáhat lidem po zemětřesení. Jeden z rodičů každý týden dojíždí přes půl republiky. Co když se dítěti něco stane? To ho doktoři nechají kvůli "blbýmu" papíru umřít? Naznačuje to tedy, že nový zákon provází celá řada mýtů, plynoucích z neznalosti jeho textu. Přimělo to ministerstvo zdravotnictví, aby na svých webových stránkách zveřejnilo svůj oficiální právní názor. Přitom ministerstvo cituje z nového zákona. "Podle § 38 zákona o zdravotních službách," píše se v právním názoru, "lze nezletilého pacienta bez souhlasu zákonného zástupce hospitalizovat, jestliže jeho zdravotní stav vyžaduje poskytnutí neodkladné péče."
Denní praxe?
Ministerstvo tento názor zároveň zpřesňuje s tím, že nezletilému pacientovi lze poskytnout neodkladnou péči bez souhlasu zákonného zástupce, jdeli o zdravotní služby nezbytné k záchraně života nebo zamezení vážného poškození zdraví.
Je ovšem pravda, že zavedení některých nařízení zákona do praxe problémy vyvolá. O tom například hovořila ústecká privátní lékařka pro děti a dorost Marcela Jeriová. "Přinese nám to velkou administrativní zátěž, prodlouží se kvůli tomu například čekací doby. Problém bude například získat oba podpisy u souhlasu s nepovinným očkováním," řekla Jeriová.
"Pokud rodiče nežijí ve společné domácnosti a jeden z nich bude bydlet na druhém konci republiky nebo pracovat v cizině," dodala Jeriová. "Snažím se ve volném čase vzdělávat. Jsem na nový zákon připravená." I ostatní lékaři v Ústí se zákonu přizpůsobují, ale s nechutí.
"Snažím se dělat to, co nám bylo přikázáno. Tisknu formuláře, nechávám je podepsat," popsala to Pavlína Andělová, pediatrička z polikliniky na Střekově. "Můj osobní názor na to je ovšem nepublikovatelný." Kdy je tedy nutný souhlas obou rodičů? Jednoduše řečeno, u léčby či zákroku, jež by později mohly vážně ovlivnit další zdravotní stav a kvalitu života dítěte. Jenomže léčebných zákroků, které by později mohly život dítěte negativně ovlivnit, existuje mnoho a prakticky každý zásah do lidského těla má svá rizika.
Vyšlo také v: Chomutovský deník; Litoměřický deník; Mostecký deník; Teplický deník; Žatecký a lounský deník
Janni Vorlíček
Zdroj: Plzeňský deník