Zákon by mohl poslat VZP do konkurzu
Věcný záměr zákona o zdravotních pojišťovnách. Dokument, který budí velké pochybnosti u vládní opozice i mezi odbornou veřejností. Obsahuje totiž mimo jiné i detailní popis případné likvidace zdravotních pojišťoven. A poprvé připouští, že padnout může i „veřejnoprávní“ pojišťovna. O této možnosti se autor záměru zákona (ministerstvo zdravotnictví) rozepisuje velmi podrobně. Rozebírá případy, ve kterých může licenci odejmout.
„Ministerstvo odejme licenci v případě, že zdravotní pojišťovna o to sama požádá… (nebo) přetrvávají závažné nedostatky v činnosti, hospodaření a povinnostech zdravotní pojišťovny, když ani nucená správa podle tohoto zákona nevedla ke zlepšení situace.“
K likvidaci pojišťovny by tedy stačilo, pokud by skončila v červených číslech, proplácela by zdravotní péči se zpožděním a podobně. „Za závažné nedostatky v činnosti zdravotní pojišťovny, které mohou vést až k odebrání licence, je např. považováno, jestliže zdravotní pojišťovna zastavila platby podstatné části svých peněžitých závazků, je v prodlení s plněním svých závazků po lhůtě splatnosti po dobu delší než 3 měsíce, není možné dosáhnout uspokojení některé ze splatných pohledávek vůči zdravotní pojišťovně výkonem rozhodnutí nebo exekucí, neodůvodněné odchylky od schváleného zdravotně pojistného plánu,“ uvedl pro MT mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.
Do situace likvidované pojišťovny by se tak nově mohla dostat i dosud nedotknutelná VZP. Záměr zákona totiž předpokládá, že dojde ke zrušení zákona č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon). Tento zákon „bude novelizován ve smyslu zrušení explicitní výjimky z jeho působnosti pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu ČR.“
Proč MZ s touto změnou přichází? „Jedním z cílů připravovaného zákona o zdravotních pojišťovnách je odstranění nerovného postavení zdravotních pojišťoven, vyplývající z rozdílného způsobu jejich vzniku,“ vysvětluje důvodu této změny MZ. „Po účinnosti nového zákona o zdravotních pojišťovnách budou mít všechny zdravotní pojišťovny stejná práva a povinnosti, proto by nemělo smysl výjimku z působnosti zákona č. 182/2006 Sb. pro VZP ČR zachovat,“ říká mluvčí ministerstva.
VZP: hospodaříme vyrovnaně
Samotné vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny se zatím k možným dopadům věcného záměru zákona nechce vyjadřovat. „Neporušíme tradici a nebudeme stejně jako v ostatních případech komentovat věcný záměr zákona, protože se jedná pouze o návrh. Teprve na základě paragrafovaného znění můžeme zvažovat, a tedy i komentovat, případné dopady ve všech relevantních souvislostech,“ odpověděl tiskový mluvčí pojišťovny Jiří Rod.
Redakce Medical Tribune se tedy vzhledem k výše uvedenému chtěla dozvědět, jak VZP hodnotí svou současnou ekonomickou situaci.
„Současná ekonomická bilance se vyvíjí v souladu se ZPP na rok 2012. Čísla za leden 2012 ukazují mírný nárůst příjmů základního fondu zdravotního pojištění (ZFZK) proti očekávání. Mírně vzrostly meziročně i výdaje fondu. Saldo mezi příjmy a výdaji je kladné a vyšší než v lednu 2011, i když je zde patrný vliv mimořádného přerozdělení. Zůstatek na běžném účtu fondu je vyšší o 400 milionů Kč než v lednu 2011, pojišťovna hradí své závazky řádně a včas. Ke konci loňského roku neevidovala VZP žádné závazky po lhůtě splatnosti a běžný účet fondu skončil v kladných číslech. Současná bilance mezi příjmy a výdaji je kladná. Na druhou stranu je třeba zdůraznit, že výsledek prvního měsíce v roce není dostatečná referenční doba pro činění jakýchkoliv závěrů,“ říká mluvčí Jiří Rod.
Úmyslné zadlužování?
Ludvík Hovorka, člen odborné komise KDU-ČSL pro zdravotnictví se domnívá, že VZP se v současnosti chová ekonomicky neracionálně. „Všeobecná zdravotní pojišťovna, respektive její správní rada, dělá všechno proto, aby se pojišťovna zadlužovala - převzetí zadlužené ZP Média, IZIP, uzavírání smluv s novými zařízeními typu Surgal apod. V poslední době tlačí na některé nemocnice k likvidaci řady celých oddělení, přičemž se nejedná o ztrátové provozy. Jde o cílený, ale nekoncepční útlum řady prosperujících nemocnic. To může vyvolat protireakci nemocnic - doporučení klientům, aby se přehlásili k jiné pojišťovně - pokles klientů a snížení příjmů s možnými dopady viz výše,“ říká Hovorka.
Redakce Medical Tribune v této souvislosti požádala o vyjádření šéfa správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Marka Šnajdra. Ani po opakovaných urgencích na dotazy neodpověděl.
Naopak opoziční poslanec David Rath (ČSSD) se k záměru zákona o zdravotních pojišťovnách vyjádřil velmi otevřeně: „Záměr vypadá jako příprava k privatizaci zdravotních pojišťoven,“ uvedl David Rath (ČSSD) pro Medical Tribune. Platností tohoto zákona by podle něj mohlo snadno dojít k zániku VZP, respektive k převzetí jejích pojištěnců komerční pojišťovnou. „Jediné co v tuto chvíli můžeme dělat, je hlasovat proti,“ dodal pro MT David Rath.
Chystané změny v systému pojišťoven se nelíbí ani Miloši Volemanovi, který je členem představenstva České lékařské komory. „Nejsem odborník na obchodní právo, ale dosavadní princip, že VZP nemůže "zkrachovat" je logický. VZP - jakož i ostatní pojišťovny - není komerční subjekt, ale správce daně. Zdravotní pojišťovny jsou v našem systému redistributoři státem vybíraných peněz, které slouží k financování státem garantované veřejné služby. Pokud by se měl tento princip změnit a měla by být připuštěna možnost, že tito správci veřejných peněz můžou jít do konkursu, je to velmi znepokojující.“
Také on se obává, že teoretická možnost likvidace Všeobecné zdravotní pojišťovny může nahrávat zájmům komerčních subjektů na trhu. „Již nyní je patrný odliv pojištěnců z VZP. Zejména těch, kteří zatím do systému více přispívají, než z něj čerpají. Zatím existuje institut přerozdělení, ale je zjevná snaha tento systém zrušit. Z VZP by se pak mohla stát "pojišťovna chudiny" a její konec by byl asi nevyhnutelný,“ poznamenává MUDr. Voleman.
Chrenkův monopol ve zdravotnictví
Záměr zákona také myslí na to, co se stane s pojištěnci zlikvidované pojišťovny. Předpokládá, že klienti pojišťovny v insolvenci přejdou na pojišťovnu, která bude mít nejvyšší příjmy na jednoho pojištěnce: „Pokud si pojištěnci sami nezvolí jinou zdravotní pojišťovnu, ministerstvo rozhodne o přechodu pojištěnců likvidované zdravotní pojišťovny k jiné zdravotní pojišťovně která má v danou chvíli nejvíce pojištěnců nebo která má nejvyšší stupeň solventnosti na jednoho pojištěnce. Vybraná zdravotní pojišťovna bude mít v takovém případě povinnost přijmout pojištěnce likvidované zdravotní pojišťovny,“ stojí v záměru zákona.
Na trhu zdravotního pojištění v současné chvíli výrazně posiluje severomoravský gigant – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, spadající do impéria miliardáře Tomáše Chrenka (ČPZP vznikla sloučením Hutnické zaměstnanecké pojišťovny, České národní zdravotní pojišťovny a Zdravotní pojišťovny Agel).
Vedení ČPZP v těchto dnech usiluje o spojení se zdravotní pojišťovnou Metal Aliance. Pokud k fúzi skutečně dojde, vznikne druhý nejsilnější subjekt na trhu s reálnou šancí na případné převzetí pojištěnců VZP. Ministr zdravotnictví Leoš Heger ale v tuto chvíli spojení těchto dvou pojišťoven chce zabránit.
Hlavní riziko vzniku takto silného subjektu spočívá v tom, že by sloučená pojišťovna měla třetinu všech pojištěnců v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, těsně by se tak v těchto regionech přiblížila VZP. S příchodem nových pojištěnců by se ještě více vyostřil současný problém majetkového propojení pojišťoven, nemocnic a ordinací skupiny Agel. Hrozí tak, že by významná část veřejných peněz z účtu sloučených pojišťoven skončila v nemocnicích Agelu.
Iva Bezděková, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz