Zájem o zubní lékařství na 1. lékařské fakultě každý rok stoupá
První lékařská fakulta Univerzity Karlovy zaznamenává v posledních letech stále vyšší zájem o studium zubního lékařství. Na 50 míst se letos hlásí přes 830 zájemců, loni se jich hlásilo přes 540 a předchozí rok více než 330. Počet přijímaných přitom zůstává zhruba stejný, a to zejména vzhledem k finanční náročnosti tohoto oboru, řekla novinářům proděkanka fakulty Jana Dušková.
Studijní program zubní lékařství nahradil v roce 2004 stomatologii. Studium nového oboru je o rok kratší, trvá pět let. Je také více zaměřeno na praktickou výuku, jíž je věnována polovina hodin, a to výuku budoucího zubaře prodražuje, uvedla Dušková.
Absolvent bude mít titul MDDr. a bude moci hned po ukončení školy pracovat samostatně. Absolventi stomatologie mají titul MUDr. a po absolvování musí pracovat 36 měsíců pod vedením zkušeného lékaře, popsala rozdíly Dušková.
Kvůli zdražení výuky není podle ní možné navyšovat počet studentů, i když se hovoří o tom, že je to potřeba. Populace zubařů totiž stárne a školy neopouští dostatek čerstvých stomatologů. První lékařská fakulta počítá s tím, že zhruba za dva roky bude moci zvýšit počet přijímaných. Záležet bude na tom, kdy budou zrekonstruovány výukové prostory školy v Kateřinské ulici. Pak by mohli přijímat až 80 studentů.
Obor stomatologie nabízí pět lékařských fakult v republice. Počet studentů i absolventů zubního lékařství se od roku 1991 mírně zvyšuje. Zatímco v akademickém roce 1991/92 studovalo zubní lékařství 899 posluchačů, v roce 2004 to bylo 1284. Počet absolventů se v posledních třech letech pohybuje kolem 120.
Lékařské fakulty nechtějí brát výrazně více studentů, protože považují za nedostatečný příspěvek státu na studenta. Dotace se pohybuje kolem 115.000 korun, v minulých letech to bylo zhruba 80.000 korun. Zástupci škol vypočetli, že by bylo na zajištění výuky jednoho studenta třeba 200.000.
Zdroj: ČTK