Zájem o psychiatrii prý stoupá
Podle odborníků v posledních letech stoupá zájem o psychiatrii, přibývá i pacientů s duševními poruchami. Množství těch, které trápí deprese a poruchy nálad, se v uplynulých letech zdvojnásobilo. Lékaři také předepisují více antidepresiv. Podle psychologa Jiřího Šípka psychology se svými problémy vyhledávají více ženy. Muži se častěji domnívají, že svůj problém musí zvládnout sami, a odborníky vyhledávají později, dodal.
Šípek řadí Čechy k národům, které jsou laděny spíše pesimisticky. "Když se přeložil ze Spojených států dotazník deprese, tak se ukázalo, že naše norma je více ponořená do smutku," dokladoval své tvrzení. Podle výzkumu evropské agentury pro výzkum veřejného mínění, zveřejněného tento týden, jsou ale Češi šťastní stejně jako obyvatelé ostatních států. Každý šestý Čech uvedl, že se cítí pořád nebo skoro pořád šťastně.
Na druhé straně se Češi se svými trampotami méně často svěřují na veřejnosti. Kvůli duševním problémům jen minimálně omezují svou práci, ale mnohem více než průměrný Evropan mají předsudky vůči lidem s psychickými potížemi. "Je nesprávné mít veřejně psychické problémy a dávat je najevo," popsal ČTK klima v české společnosti Šípek. Lidé se podle něj na jedné straně stále snaží své problémy skrývat, na druhé straně však častěji docházejí do ordinací terapeutů.
"Navzdory všem medicínským pokrokům a pokrokům v psychiatrii stigmatizace duševně nemocných přetrvává a má stále horší a horší následky," dodala ředitelka Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví Barbora Wenigová. Domnívá se, že veřejnost má o duševních chorobách zkreslené představy. Nemocní se pak podle ní bojí žádat o péči, hůře se jim získává zaměstnání či mají problémy ve školách. "Zažívají totéž, co jiné menšiny," dodala. Přitom pokroky ve vývoji léčiv jim umožňují snadnější návrat do běžného života.
Ne všechny stavy by se však podle Wenigové měly léčit jako nemoc. "Psychoterapeut supluje nefungující vztahy," upřesnil Šípek. Podle některých odborníků se léčba stává snadnější, celosvětově přibývá také lidí závislých na lécích pro poruchy nálad. "Dokud se deprese léčila elektrošoky, hovořilo o vážných problémech jen půl procenta obyvatel," uvedl již dříve farmakolog Oldřich Vinař, který se na léčbu duševních chorob specializuje.
V posledních letech, zejména v zahraničí, kritizují přemíru psychoterapie i samotní psychologové. Obtížně se zjišťuje například její efektivita. Terapie trvá delší dobu a řada problémů by za určitý čas odezněla i bez ní, shrnuje argumentaci kritiků internetová encyklopedie Wikipedia. V západních zemích se léčba také stala žádaným zboží, které terapeutům přináší výdělky.
Zdroj: ČTK