Přeskočit na obsah

Zadrželi mi výplatu. Jak se mám bránit?

Pracoval jsem u agentury domácí zdravotní péče. Dostal jsem výpověd za hrubé porušení pracovní kázně aniž by mi někdo z vedení odůvodnil, čím jsem pracovní kázen porušil, dále mě zadrželi prosincovou výplatu až o tři měsíce, prý jako jistinu, jestli se klientům agentury něco neztratilo z domácnosti. Má na to zaměstnavatel právo? Jak se mám nadále bránit proti postupu zaměstnavatele - nesouhlasím s jejím postupem.

Odpovídá Mgr. Miloš Máca, právník se zaměřením na medicínské právo.

Dle textu Vašeho dotazu budu vycházet z předpokladu, že jde skutečně o výpověď (příp. okamžité zrušení pracovního poměru), nikoliv o případ, kdy Vám ke konci roku vypršela platnost pracovní smlouvy na dobu určitou a zaměstnavatel neměl zájem na jejím pokračování (nejčastější praxí u agentur práce bývá opakované uzavírání smluv na dobu jednoho roku, neboť tam neplatí časové omezení maximální doby trvání pracovního poměru na dobu určitou).

Právní úprava ukončení pracovního poměru ze strany agentury práce se oproti jiným zaměstnavatelům nijak neliší. Z důvodu hrubého porušení pracovní kázně tedy může dát zaměstnavatel zaměstnanci buď výpověď podle § 52 písm. g) zákoníku práce („ZP“), anebo s ním okamžitě zrušit pracovní poměr podle § 55 odst. 1 písm. b) ZP. Jak výpověď, tak i okamžité zrušení pracovního poměru musí mít písemnou formu a zaměstnavatel je v něm povinen skutkově vymezit důvod tak, aby jej nebylo možno zaměnit s jiným důvodem. Důvod nesmí být dodatečně měněn (§ 50 odst. 4 a § 60 ZP). Nepostačí tedy citace ustanovení zákoníku práce, podle kterého zaměstnavatel dává výpověď, ale je nutné, aby zaměstnavatel do textu či okamžitého zrušení uvedl, jakým konkrétním způsobem, kdy, proč atd. jste měl hrubě porušit své pracovní povinnosti či pracovní kázeň. Nejde tedy o to, že by Vám měl zaměstnavatel důvod sdělit, on ho dokonce musí uvést do písemného textu výpovědi či okamžitého zrušení.

Nestalo-li se tak, je výpověď (okamžité zrušení) neplatná. V tom případě byste měl postupovat podle § 69 odst. 1 ZP tak, že písemně zaměstnavateli bez zbytečného odkladu oznámíte, že trváte na tom, aby Vás dále zaměstnával, Váš pracovní poměr tím trvá i nadále a zaměstnavatel je povinen Vám poskytnout náhradu mzdy. Náhrada přísluší zaměstnanci ve výši průměrného výdělku ode dne, kdy oznámil zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání, až do doby, kdy mu zaměstnavatel umožní pokračovat v práci nebo kdy dojde k platnému skončení pracovního poměru. Kopii oznámení doporučuji uschovat s razítkem podatelny a datem přijetí. Dále bude nutné neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí či okamžitým zrušením napadnout žalobou u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním.

Pokud jde o zadržení Vaší prosincové mzdy, na tento postup nemá ani agentura, ani žádný jiný zaměstnavatel právo. Podle § 141 ZP mzda nebo plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku. To znamená, že Vám musí mzda být vyplacena nejpozději do konce měsíce ledna 2015. Dále podle § 144a odst. 2 ZP se zakazuje použít právo na mzdu, plat, odměnu z dohody nebo jejich část anebo jejich náhradu k zajištění dluhu; to neplatí v případě dohody o srážkách ze mzdy. Srážky ze mzdy nejsou Váš případ a dokonce zde nevznikl ani žádný dluh z Vaší strany, zaměstnavatel se pouze z nějakého důvodu domnívá, že by vzniknout mohl. To vše dokladu postup zaměstnavatele v rozporu se zákoníkem práce. Jestliže by Vám tedy mzda za měsíc prosinec nebyla do konce ledna vyplacena, doporučuji zaměstnavatele s touto argumentací písemně vyzvat k jejímu neprodlenému poskytnutí s upozorněním, že v opačném případě budete mzdu vymáhat soudně. Kopii výzvy si opět ponechte s razítkem z podatelny s datem přijetí.

www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…