Záchytky by mohla nově provozovat i občanská sdružení
Takzvaný protikuřácký zákon, který možná omezí nebo úplně zakáže kouření v českých restauracích, nově upravuje také protialkoholní záchytné stanice. V ČR je jich nedostatek, jejich provoz je totiž drahý a pro kraje a obce nevýhodný. Mnoho klientů za nedobrovolný nocleh neplatí a pojišťovny hradí jen zdravotnické úkony. Zákon by měl umožnit, aby kraje mohly službu svěřit nestátním organizacím, upravuje i jejich financování. Detaily návrhu ČTK přiblížil předkladatel zákona poslanec Boris Šťastný (ODS).
V návrhu "se snažíme zpřesnit tu formulaci tak, aby byla jasná odpovědnost krajů za poskytování tohoto servisu, a zpřesnit podmínky fungování záchytných stanic," řekl Šťastný. Kraje by si mohly k provozování záchytek najmout například občanská sdružení nebo nestátní zdravotnická zařízení. Zákon by také umožnil financování z více zdrojů, aby se na něm mohly podílet i jiné subjekty než kraje.
Odborníci vítají, že se dějí změny týkající se záchytných protialkoholních stanic. Upozorňují ale, že se musí přijmout taková opatření, která by nesnížila kvalitu péče. Například podle primáře oddělení závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petra Popova musí záchytku provozovat zdravotnické zařízení.
"Nedovedu si představit, že by se někdo dokázal postarat o člověka, který se nachází ve stavu těžké intoxikace alkoholem případně v kombinaci s jinými látkami, a neměl by k tomu dostatečné zdravotnické vzdělání, technické a personální zajištění. Taková instituce by asi mohla ohrozit zdraví člověka," řekl ČTK Popov.
Záchytky jsou velmi ztrátové, některé z nich byly proto v posledních letech zrušeny. V Praze funguje jediná záchytka, ve Fakultní nemocnici Na Bulovce. Za jednu noc se v Praze platí 1788 korun, poplatek ale prý uhradí jen každý čtvrtý člověk. Denně stanice přijme podle informací z magistrátu devět až 15 pacientů.
Téměř 13.000 korun si musí připravit opilci na Zlínsku, naopak pobyt na záchytce v Kolíně přijde jen na 600 korun. Mezi klienty záchytky patří často bezdomovci nebo cizinci, od nichž lze dluh vymáhat jen velmi obtížně.
První záchytnou stanici založil v České republice psychiatr Jaroslav Skála v roce 1951 v pražské nemocnici U Apolináře.
V Česku může být podle odborných odhadů asi 300.000 problémových pijáků alkoholu. Z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) vyplývá, že alkoholismus je druhou nejčastější příčinou hospitalizace v psychiatrických léčebnách, hned po schizofrenii a příbuzných psychózách. Ročně je v léčebnách hospitalizováno asi 12.000 alkoholiků.
Zdroj: ČTK