Přeskočit na obsah

Záchytka se opilcům na Vysočině od příštího roku prodraží.

Noc na záchytce se opilcům na Vysočině od příštího roku zřejmě podstatně prodraží. Podle hejtmana Miloše Vystrčila ze 1700 minimálně na 5000 korun. Na nutnosti zvýšit cenu za pobyt a tlak na vybírání dlužných částek se shodli krajští radní. Počet neplatičů totiž roste. Lidé holdující nadměrně alkoholu letos z krajských peněz odčerpají asi 4,4 milionu korun. Nevymožené pohledávky loni dosáhly 1,5 milionu korun.

"Konec socialismu, milí alkoholici, budete platit a platit," vzkázal hejtman klientům záchytky. Kraj bude podle něj daleko více používat právní nástroje k vymožení dlužných částek, smluvně k němu chce motivovat provozovatele, zvažuje i využití exekuce.

Podle Martina Málka, mluvčího Služeb města Jihlavy, jež záchytku provozují, se na místě podaří vybrat peníze za nocleh asi od sedmi procent klientů. Zvýšením ceny nejspíše poklesnou i přímé platby. "Jestliže ten člověk někde pije, tak nepředpokládám, že si nechá v peněžence 5000 korun na zaplacení záchytky," poznamenal. Pokud klient nepřijde zaplatit dluh do 14 dnů, postupuje ho provozovatel kraji. Na něm tedy je podle Málka i vymáhání dluhů.

Problémem je, že řada z klientů záchytky jsou bezdomovci a recidivisté. "Aby byla exekuce úspěšná, musí ten člověk mít nějaký zabavitelný majetek. Pokud ho nemá, což v případě bezdomovců je asi nasnadě, tak se tímto postupem pouze zvýší odpisy částek, které nebyly vymoženy," míní soudce Vladimír Sova.

Bezdomovec nemůže skončit ve vězení jenom pro dluh, byť by to byla sebevyšší částka, vysvětlil. "Pokud to není dluh pocházející z trestné činnosti, tak určitě ne. My nemáme vězeňství pro dlužníky, jaké kdysi bývalo v Anglii. Jestliže někdo nezaplatí za pobyt na záchytce, tak to není trestný čin, ale dluh v rámci občanskoprávních vztahů, který lze pouze exekučně vymáhat, nikoliv trestně stíhat," konstatoval.

Podle nového zákona musí být od letoška v krajích alespoň jedna protialkoholní záchytná stanice. "Na jedné straně stát chce, abychom se starali strašně sociálně a všechny zachraňovali, na druhé straně nikdo nechce platit na alkoholika, který stojí 5000 za jeden záchyt," uvedl hejtman.

Proti roku 2004, kdy záchytka na Vysočině získala krajský statut, se počet lidí, kteří v zařízení přespí, letos zvýší asi dvaapůlkrát. Loni v péči lékařů skončilo s vysokým promile alkoholu v krvi 854 mužů a 69 žen, letos už jich bude asi 1135.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…