Záchranné služby chtějí stejné sociální podmínky jako hasiči
Asociace záchranných zdravotnických služeb (ZZS) chce do připravovaného zákona o záchranných službách dostat sociální podmínky srovnatelné s ostatními složkami Integrovaného záchranného systému (IZS). Záchranáři by tak získali podobné výhody jako například hasiči nebo policisté. Přispělo by to ke stabilizaci zaměstnanců záchranných služeb, řekl ČTK ředitel karlovarské záchranné služby Ivo Tukinski.
Asociace již ustanovila pracovní skupinu, která má za úkol jednat s Ministerstvem zdravotnictví a Ministerstvem práce a sociálních věcí a dalšími subjekty o sociálních a pracovních podmínkách svých zaměstnanců: řidičů - záchranářů, nelékařských zdravotnických pracovníků - sester a záchranářů a lékařů.
Zdravotničtí záchranáři chtějí například jednorázové odchodné při odchodu z řad pracovníků ZZS kvůli úrazu, rentu při splnění podmínky alespoň 15 let práce ve výjezdové skupině, výslužné po uplynutí určité odpracované doby u ZZS ČR stejně jako u ostatních složek IZS, rekvalifikační hrazené kurzy při vynucené změně zaměstnání z důvodů změny zdravotního stavu. Požadují také při předčasném odchodu do důchodu vyrovnávací příplatek k nižšímu důchodu až do dosažení důchodového věku.
"Vzhledem k požadované vysoké odbornosti a náročnosti na psychickou a fyzickou zátěž a nutným hlubokým zkušenostem a zažitým pracovním návykům u zaměstnanců pracujících u ZZS ČR se jedná o velmi nízké nároky. Je jistě naprosto normální a logické chtít narovnat pracovní a další podmínky u lidí pracujících v jedné ze základních složek integrovaného záchranného systému," uvedl Tukinski.
Pracovní skupina, jejíž je členem, chce nyní jednat s ministerstvy zdravotnictví, financí, práce a sociálních věcí, s odborovým svazem pracovníků ve zdravotnictví a sociální péči a také s profesními komorami.
"Pokud se nepodaří požadavky do zákona začlenit, nebude se nadále dařit i stabilizace zaměstnanců a bude nadále pokračovat odliv zkušených zaměstnanců do zahraničí či do méně náročných zdravotnických oblastí," doplnil mluvčí karlovarské záchranné služby Lukáš Hutta. I karlovarská záchranná služba se trvale potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, kteří by chtěli pro záchrannou službu pracovat. "Může hrozit omezovaní a snižování kvality poskytovaných služeb v rámci přednemocniční neodkladné péče," upozornil Hutta.
Zdroj: ČTK