Záchranka získá další dvě stanoviště, ne 11
V příštím roce vzniknou na Vysočině dvě nová stanoviště zdravotnické záchranné služby. Rozhodnutí o jejich stavbě kraj považuje za velký úspěch.
Jenže před rokem a půl s možná ještě větším nadšením oznamoval tehdejší náměstek pro oblast zdravotnictví Pavel Hájek zahájení příprav na vybudování hned jedenácti stanovišť. Od té doby plán zmizel ve ztracenu.
O zřízení deseti nových stanovišť v kraji hovořil návrh zákona tehdejšího ministra zdravotnictví Tomáš Julínka. Ministr Julínek však už doministroval a k ledu byl odložen i jeho zákon.
"Neví se, zda zákon bude nebo nebude, zatím celá záležitost stojí," přiznal vedoucí krajského odboru zdravotnictví Lukáš Kettner.
Právě on donedávna coby ředitel řídil krajskou záchrannou službu. "Nikdo teď neřekne, zda na rozšíření sítě stanovišť dá stát peníze nebo ne," dodává Kettner.
Nová stanoviště by tak vznikat měla, ale mnohem pomaleji. "Chceme síť rozšířit, ale postupně," tvrdí Kettner.
Přibyslav a Velká Bíteš jsou prvními vlaštovkami. Nákladem zhruba patnáctimilionů by měly být vybudovány do poloviny příštího roku. Po jejich otevření bude mít krajská zdravotnická záchranná služba osmnáct stanovišť a 25 výjezdových posádek.
A podle Lukáše Kettnera je možné, že k dvěma již jistým přibude ještě jedna. Nová stanice by totiž měla být i v Jemnici. Právě ta je tou zbývající jedenáctou, jejichž zřízení oznamoval před rokem a půl Pavel Hájek. Zřízení záchranné služby v Jemnici je totiž od počátku pouze iniciativou kraje.
Ve vzduchu je více variant
Okolí města má na starost posádka z Moravských Budějovic. A do vzdálenějších obcí nestíhá dojet ve stanoveném časovém limitu. Podle původních plánů se měla záchranka nastěhovat do areálu k hasičům, aby byly složky integrovaného záchranného systému pohromadě.
Jenže dobrat se konečného rozhodnutí se dosud nepodařilo. Ve vzduchu se točí stále více variant. "Čekáme na konečné slovo místní samosprávy. Jakmile ho dostaneme, můžeme okamžitě začít připravovat stavbu nebo rekonstrukci," říká Kettner.
Jak dodal, kraj udělá vše pro to, aby se nové stanoviště v Jemnici otevřelo současně s Přibyslaví a Velkou Bíteší v polovině příštího roku. "Momentálně to ale nezáleží až tak na nás," dodal.
Zřizování dalších stanovišť záchranné služby je už však na vodě. Na té nejmělčí se pohybuje pouze Kamenice nad Lipou, ostatní města a obce jsou v hodně velké hloubce. Také v Kamenici záleží na umístění záchranářů. Se zřízením stanoviště se počítá, nicméně tím přípravy prozatím končí.
Stanici záchranné služby ale v Kamenici potřebují stejně tak jako v Jemnici. Pokud se rychlé šípy do města volají, jedou z patnáct kilometrů vzdálených Počátek. "A do obcí za Kamenicí to nestíhají," tvrdí kamenický starosta Ivan Pfaur.
Právě proto by měla jedna sanita parkovat i zde. Spolu s ní zde budou zdravotníci i patřičné zázemí.
Na stanoviště záchranné služby čeká Kamenice nad Lipou už dlouho. Vminulosti už dokonce zkoušela zajistit záchranářům prostory. Ze všech záměrů ale nakonec sešlo...
Podle posledního návrhu by se měla záchranná služba nastěhovat do hasičské zbrojnice, kterou předtím opustí hasiči. Ti si vyhlédli ve městě jiný objekt, který by jejich práci lépe vyhovoval.
Kdy dojde ke stěhování, se ale zatím neví.
Zatím poslední organizační změna postihla zdravotnickou záchrannou službu kraje na samém počátku loňského roku.
Od prvního ledna 2008 se do krajského systému začlenilo stanoviště v Humpolci. Do té doby ho jako jediné na Vysočině provozovalo město. "Převod je logickým krokem. Chápeme, že taková služba musí být pod jedním zřizovatelem," říkal tehdy humpolecký starosta Jiří Kučera.
Ve vztahu k pacientům se přechod nijak neprojevil. Záchranka zůstala ve svých prostorách, poskytuje stejný rozsah a kvalitu služeb. "Pouze se změnil vývěsní štít na domě," přirovnal Kučera.
Pro kraj se však toto stanoviště stalo jedním z nejdůležitějších, stará se totiž o část dálnice.
Nová stanice by měla být i v Jemnici. Budějovická posádka totiž nestíhá dojet do vzdálenějších obcí ve stanoveném limitu.
Zdroj: Mladá Fronta DNES