Záchranka jezdí častěji k dětem, které pily či užily drogy
Pražská záchranná služba stále častěji vyjíždí poskytovat pomoc dětem, které se opily nebo se omámily drogou či léky. Od začátku října záchranáři zasahovali u 35 takových případů. Novinářům to včera řekl ředitel záchranné služby hlavního města Zdeněk Schwarz. Osmi pacientům nebylo ještě ani 15 let.
Častěji musela záchranná služba vyjíždět k dívkám. Ošetřovala jich 21. Nejmladší z nich bylo 11 let. Většinou děti sáhly po alkoholu. Osmnáctiletý mladík, k němuž záchranáři jeli 14. prosince, vypil dokonce půl lahve absintu.
Nezletilí pacienti se do péče záchranářů dostali ale i kvůli drogám či lékům. Patnáctiletá dívka měla problémy po užití pervitinu, šestnáctiletý chlapec po marihuaně. Na konci října potřeboval pomoc i čtrnáctiletý hoch, který si vzal neznámou drogu.
Podle odborníků patří Česko k zemím, kde děti začínají s alkoholem ve velmi nízkém věku. Zhruba desetina jedenáctiletých má zkušenost s opilostí. Mezi třináctiletými jsou to již dvě pětiny. Alkoholické nápoje pak okusil téměř každý šestnáctiletý. Podle výzkumu si děti alkohol spojují převážně s pozitivními pocity. Myslí si, že s ním budou veselejší, přátelštější a uvolněnější. Rizika, která jsou s pitím spojena, už obvykle nevidí.
S drogami má podle studií zkušenost až 14 procent třináctiletých a dokonce až tři procenta jedenáctiletých dětí. Nejčastěji školáci zkoušejí marihuanu, experimentují ale i s pervitinem či extází. Ročně skončí kvůli omamným látkám v nemocnici na 120 chlapců a dívek.
Zdroj: ČTK