Přeskočit na obsah

Záchrance ve Zlínském kraji chybí lékaři i peníze na provoz

Zdravotnické záchranné službě Zlínského kraje chybí asi 20 stálých lékařů. ČTK to dnes řekl odstupující ředitel krajské záchranky Miroslav Janečka. Podle něj není v kraji dostatečné množství kvalifikovaného personálu, a i kdyby byl, záchranná služba nemá na jeho mzdy peníze. Pro letošní rok jí navíc schází asi 30 milionů na provoz. V případě, že se situace nezlepší, kvalita a dostupnost přednemocniční neodkladné péče v kraji se zhorší, upozorňuje ředitel.

Problémy podle něj přinesl hlavně nový zákoník práce, který platí od ledna letošního roku. Ten nově upravuje pracovní dobu a nedovoluje nemocnicím a záchranných službám dohodnout si se zaměstnanci kromě povolených 416 přesčasových hodin ročně dalších 400 hodin pohotovosti navíc jako v minulosti. Pro zajištění péče jako v minulém roce tak organizace musejí přijmout další lékaře.

Vedení záchranky řeší situaci různě, záchranáři slouží přesčasy, další hodiny pak slouží externí lékaři, kteří se záchrannou službou mají uzavřenou smlouvu. "Je to ale problém. Externisti jsou cizí lidé, nemůžete je nijak zvlášť kontrolovat či je dále vzdělávat," uvedl Janečka.

Hrubá mzda kvalifikovaného lékaře s minimálně jednou atestací by měla podle ředitele činit asi 50.000 korun, roční náklady na jednoho odborníka činí více než 700.000 korun.

Záchrance navíc nyní schází 30 milionů na provoz. Zlínský kraj jako zřizovatel sice tvrdí, že peníze najde a rozpočty všem svým zdravotnickým zařízením ještě upraví, Janečka ale na svou funkci již rezignoval a k poslednímu říjnu odchází.

Pokud kraj dotace nenavýší, záchranná služba bude muset čerpat peníze ze svého investičního a rezervního fondu. Peníze jí ale budou chybět například na obnovu vozového parku, modernizaci operačního střediska či nákup zdravotnické techniky.

Nový zákoník práce přinesl problémy i dalším zdravotnickým zařízením v regionu. Například vedení vsetínské nemocnice omezilo od dubna rozsah poskytovaných služeb na odděleních oční a ušní, nosní, krční. Pacienti musejí ambulance navštívit v jejich řádné ordinační době. Péči mimo tuto dobu zajišťuje lékařská služba první pomoci.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…