Záchranáři ošetřili každého 18.
Středočeští záchranáři loni ošetřili každého 18. obyvatele středních Čech. Počet výjezdů záchranářských vozů v kraji s více než milionem obyvatel meziročně vzrostl zhruba o deset procent na 82.440 výjezdů. Podle statistiky vyjížděli záchranáři nejčastěji k infarktům, cévním příhodám, plicním emboliím a astmatickým záchvatům. Denně zdravotníci ošetřili kolem 225 pacientů. Statistické údaje Územního střediska záchranné služby Středočeského kraje sdělila mluvčí záchranářů Tereza Janečková.
"Počet výjezdů se každoročně zvyšuje, je to dáno jednak tím, že se do středních Čech stěhuje stále více lidí, druhým důvodem je snížení počtu pohotovostí," řekla Janečková. Upozornila, že na celkovém počtu výjezdů se podílí i nestátní zdravotnické složky, jako například Asociace samaritánů ČR nebo záchranáři z Transhospital, se kterými středočeská záchranná služba spolupracuje. Bez nestátních složek ošetřila loni středočeská záchranná služba 62.951 pacientů.
Nejvíce záchranáře zaměstnávají pacienti s infarktem nebo anginou pectoris a lidé s onemocněním dýchacího aparátu, například astmatici. Velmi časté jsou také cévní mozkové příhody nebo neurologická onemocnění. Naopak úrazy a vážná zranění při dopravních nehodách tvoří podle mluvčí minimum záchranářských výjezdů ve srovnání s případy dušnosti nebo bolesti na hrudi.
Necelé jedno procento výjezdů tvořily případy pokusů o sebevraždu. "Celkem loni středočeští záchranáři vyjeli k 589 pokusům o sebevraždu, v 17 procentech byly tyto pokusy dokonány," upřesnila Janečková.
Nejvytíženější byli zdravotníci výjezdových stanovišť na Benešovsku a Kutnohorsku, kde pomoc záchranářů loni potřebovalo 11.151 lidí. V těsném závěsu zůstávají okresy Mělník a Mladá Boleslav, kde záchranáři ošetřili 10.969 lidí. Nejméně výjezdů (8531) měli zdravotníci z výjezdových stanovišť v okolí Prahy.
Operátoři tísňové linky 155 přijali za celý rok 88.419 hovorů, v 78 procentech byly k případům vyslány záchranářské vozy. Zhruba 21 procent tvořily telefonáty, kdy volající potřeboval poradit při domácím ošetřování, nebo se jednalo o hovory vtipálků. Sedm volajících oznámilo událost s hromadným výskytem zraněných.
Středočeská záchranná služba má v současnosti 32 vlastních výjezdových stanovišť, z nichž dvě jsou sezónní stanoviště vodní záchranné služby. Loni bylo otevřeno nové výjezdové stanoviště v Krásné Hoře na Příbramsku. Letos by se jejich počet měl ještě zvýšit otevřením stanoviště v Březnici na Příbramsku, kde se v současnosti záchranářům nedaří dodržovat stanovenou patnáctiminutovou dobu dojezdu.
Zdroj: ČTK