Záchranáři na Vysočině nacvičovali činnost při pádu vrtulníku
Cvičení, které mělo prověřit spolupráci složek záchranného systému, se zúčastnilo 170 hasičů, policistů, záchranářů a figurantů včetně specializované jednotky armády.
Novinářům to řekl ředitel Hasičské záchranné služby Kraje Vysočina Petr Beneš.
"Taktické cvičení s názvem Letadlo 2014 je svým rozsahem letos největším cvičením v kraji," řekl Beneš.
Vojenský vrtulník Mi 171Š spadl podle scénáře při cvičném letu a nácviku bojové činnosti do obytné civilní zóny. Nesl zhruba jednu tunu paliva, lehkou výzbroj, na palubě bylo pět členů osádky, z nichž tři pád nepřežili. Po zahájení cvičení a oznámení události na tísňovou linku se záchranáři, hasiči a policisté objevili na místě nehody do pěti minut. "Příjezdový čas odpovídá reálné situaci," řekl ředitel třebíčských hasičů Pavel Maslák.
Mezi šesti desítkami těžce zraněných bylo také pět lidí bez známek života. "Někteří zranění jsou v šoku, dezorientovaní, zaklínění v troskách nebo uvěznění v sutinách domů. Pro autentičnost zásahu byli figuranti věrohodně namaskováni," uvedla ředitelka krajských záchranářů Vladislava Filová.
Zdravotníci s hasiči museli nejdřív zraněné najít, poskytnout jim pomoc a zorganizovat jejich transport do třebíčské nemocnice. Souběžně se záchranou lidí hasiči hasili hořící trosky vrtulníku. "Na místě nehody zasahovalo 12 profesionálních i dobrovolných hasičských jednotek. Vzhledem ke specifickému nákladu vrtulníku musel být vyžádán pro ochranu zasahujících balistický štít. Hasičům pomáhali vojáci," doplnil Beneš.
Do cvičení se zapojilo také téměř 130 pracovníků několika oddělení třebíčské nemocnice. Podle Filové se dnes poprvé v terénu objevili lékaři z psychosociální intervenční služby, kteří poskytovali psychologickou pomoc raněným.
Policisté nacvičovali regulaci pohybu lidí, pátrali v okolí nehody a zajišťovali průchodnost evakuačních tras a plynulost přesunu zraněných. "Jakmile skončí svou činnost hasiči a záchranáři, policii a Vojenské policii nastane práce s ohledáním místa havárie, identifikací mrtvých a zjištěním příčin pádu. Díky cvičení jsme také mohli v praxi prověřit novou moderní technologii integrovaného operačního střediska," uvedl náměstek krajského policejního ředitele Karel Sehnal.
Jaroslav Buček
ČTK
Zdroj: ČTK