Zachování poplatků ministr a praktici vítají, opozice kritizuje
Stanovisko Ústavního soudu, který ponechal v platnosti vládní reformu i s poplatky ve zdravotnictví, dál rozděluje politiky, lékaře i pacienty. Zatímco ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) a praktičtí doktoři ho vítají, Svaz pacientů, lékařská komora a opoziční poslanci ho kritizují.
Julínek rozhodnutí soudců označil za dobrou zprávu pro pacienty. "Není důvod práskat šampaňské, je důvod mít radost z toho, že Ústavní soud rozhodl, jak rozhodl," řekl novinářům ministr. Podle něj soudci ministerstvo a vládu "fakticky zavázali" k tomu, aby dál pokračovaly v reformách.
"Ministr Julínek lékaře ignoruje a odmítá naše výhrady k systému výběru, který je nejasociálnější v Evropě. Lékaře zatěžuje zbytečnou administrativou. Pacienti budou ale dál platit, protože jim hrozí exekuce, lékaři vybírat, protože jim hrozí pokuty," řekl ČTK prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj ale rozhodování soudu nejspíš nebylo jednoduché a sami soudci o reformě neměli úplně jasno.
Stínového ministra financí ČSSD Bohuslava Sobotku rozhodnutí soudu zklamalo. "Jsem přesvědčen o tom, že ta úprava je skutečně velmi sporná. Nicméně rozhodnutí Ústavního soudu je nutné respektovat," řekl ČTK. Sobotka připomněl, že ČSSD vypracovala návrh na zrušení poplatků pro některé pacienty, zejména děti a důchodce. Dodal, že pokud se sociální demokracie dostane po volbách v roce 2010 k moci, poplatky plošně zruší. "Naším cílem je plošné zrušení poplatků nejpozději v roce 2010," dodal.
Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath považuje rozhodnutí za poměrně překvapivé. Podle něj nerespektuje selský rozum ani ústavu, která zaručuje bezplatnou lékařskou péči. "Není to dobrá zpráva a znejišťuje to občany. Nemohou si být jisti, co platí a co ne," řekl Rath ČTK.
Podle lidovecké poslankyně Michaely Šojdrové soud konstatoval, že parlament schválením poplatků neporušil ústavu. "To ovšem neznamená, že nemůžeme uvažovat o změně rozsahu těchto poplatků," dodala. Sněmovna by se na své červnové schůzi měla zabývat jejím návrhem na osvobození novorozenců od poplatků za pobyt v nemocnici. Při minulé parlamentní schůzi ho na naléhání stranických a koaličních kolegů stáhla. Chce usilovat o změny poplatků i pro další skupiny pacientů, dodala.
Stanovisko soudců dnes naopak přivítalo Sdružení praktických lékařů. Jeho členové se zrušení poplatků obávali. "Nešlo jen o obavy o naše příjmy, ale o to, že systém by byl odbrzděný a neregulovaný," řekl ČTK mluvčí sdružení Jan Jelínek. Předpokládal, že soudci takto rozhodnou. Považuje za správné to, že "pacient je regulován a má ekonomický zájem". Pokud by lidé v nouzi na poplatky neměli, měla by se podle Jelínka jejich situace posuzovat jako sociální problém a měli by dostávat případně dávky.
Pokud by Ústavní soud zdravotnické poplatky zrušil, ztratilo by zdravotnictví podle mluvčího tohoto resortu Tomáše Cikrta ročně zhruba čtyři miliardy korun. O peníze by přišli lékaři i nemocnice. Celkem do zdravotnictví ročně plyne přes 200 miliard. Lidé platí regulační poplatky u lékaře, v nemocnici a za léky od ledna. Za první tři měsíce letošního roku ubylo o 40 procent návštěv pohotovostí i receptů. Ušetřené peníze daly zdravotní pojišťovny na nákladnou léčbu, například onkologickou.
Viceprezident Svazu Pacientů Josef Mrázek označil stanovisko soudu za "zcela špatné". Organizace podle něj nyní bude usilovat o to, aby zákonodárci normy změnili. "Soud je rozdělen na dvě zhruba stejné poloviny. Zdůvodnění je skutečně žalostný obrázek té části soudu, která byla pro zachování reformy. Dovolávat se stalinistické ústavy je absurdní," řekl ČTK Mrázek. Zarážející podle něj je to, že se soud nepozastavil nad tím, jak byla reforma přijata. "Ústavní soud se tváří, že koupení dvou přeběhlíků je správné," dodal Mrázek.
Koalice se zatím dohodla na dílčích změnách poplatků. Její komise expertů navrhla úlevy pro dárce orgánů a některé lidi v ústavech. Lidovci a zelení však žádají, aby bylo od placení osvobozeno víc lidí. Koaliční lídři se možná sejdou ještě před schůzí dolní komory.
Zdroj: ČTK