Začalo očkování pražských narkomanů proti hepatitidě
Šest zdravotnických zařízení ode dneška nabízí pražským narkomanům očkování proti hepatitidě typu A. ČTK to řekla pražská protidrogová koordinátorka Nina Janyšková. Hepatitidou se v minulých týdnech nakazila řada členů komunity uživatelů drog, v prvním pololetí letošního roku se výskyt tohoto onemocnění oproti stejnému období roku loňského zvýšil téměř desetkrát.
Magistrát společně se zástupci terénních programů a kontaktních center od pátku distribuuje narkomanům informační leták. Z něj se dozví, kdy a kde se mohou nechat očkovat, ale také to, jak se onemocnění projevuje a jak se mohou nakazit.
Očkování nabízí šest center - středisko Drop in, kontaktní centrum Sananim, zařízení Remedis a Cadas a dále infekční oddělení motolské nemocnice a nemocnice v Apolinářské ulici. "Buď očkuje přímo jejich personál nebo pracovnice hygienické služby," uvedla Janyšková. K dispozici mají 1500 vakcín, které by podle Janyškové měly zlikvidovat ohnisko nákazy.
Očkovat se bude tento týden a podle potřeby i v následujících týdnech až do vyčerpání vakcín. Vakcíny poskytlo ministerstvo zdravotnictví, narkomani je mají zdarma. Jedna dávka kombinované preventivní vakcíny proti hepatitidě A i B přitom podle výrobce přijde na 900 až 1500 korun. Očkuje se ve třech dávkách.
"Nemůžeme čekat, že lidé, kteří si sami natolik poškozují zdraví, by si očkování zaplatili. Pokud by se ale onemocnění rozšířilo, jejich léčba by byla mnohem dražší," poznamenala Janyšková.
Výskyt hepatitidy typu A se v Praze letos od ledna do června ve srovnání s prvním pololetím loňského roku téměř desetkrát zvýšil. V červnu to ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku bylo dokonce osmnáctkrát. Podle Janyškové se dosud hepatitida rozšířila pouze v metropoli, a to jen v rizikových skupinách, tedy mezi uživateli návykových látek a bezdomovci.
Nakazit se hepatitidou může kdokoliv. Údajně ale nehrozí, že by se lidé nakazili například dotykem držadla v metru. První příznaky hepatitidy lze snadno přehlédnout - patří mezi ně velká únava, bolesti kloubů, nechutenství a zvracení. Žlutá barva obličeje není podmínkou, nemoc se ale dá poznat podle tmavého zbarvení moče a našedlé stolice.
Zdroj: ČTK