Začal maraton vyjednávání o karlovarském zdravotnictví
Karlovy Vary/Karlovarský kraj je prvním v České republice, který má zpracovanou Strategii zdravotnictví v kraji a vypracované varianty dalšího směřování Karlovarské krajské nemocnice. Po krajských zastupitelích se s tímto dokumentem včera seznámili také primáři a vrchní sestry karlovarské nemocnice.
Berenika Podzemská (Hnutí Doktoři), krajská radní pro zdravotnictví, jim zároveň nastínila analýzu současného stavu nemocnic a návrh koncepce zdravotní péče v horizontu patnácti let. "Materiál řeší zdravotnictví jako celek, vymezuje cíle, priority a definuje rizika třech variant dalšího fungování Krajské nemocnice," říká Podzemská.
Karlovarský kraj má na stole tři varianty fungování třech nemocnic, které zřizuje.
První navrhuje sloučení karlovarské a sokolovské nemocnice do jedné nové budovy postavené mezi Karlovými Vary a Sokolovem. "Nevýhodou je počáteční vstupní investice, kterou jsme vyčíslili na 3,5 miliardy," uvedla Podzemská.
Podle druhé varianty by se zachovala sokolovská a chebská nemocnice prvního typu a karlovarská by získala se specializovanými obory statut druhého až třetího typu. "Nejsme schopni udržet základní obory ve všech třech nemocnicích. Navíc je toto dražší varianta než ta první," upozornila Podzemská.
Třetí varianta se zabývá zachováním všech třech nemocnic. "To by znamenalo problémy personální i ekonomické, roztříštění specializované péče a pokračující devastaci zdravotnictví v kraji. Pokud se politici rozhodnou pro tento model, pak nelze jinak, než nasmlouvat specializovanou péči jinde a investovat do nejlepší firmy na převoz pacientů," zdůraznila Podzemská.
Regionální deníky, Ivana Kalinová
Lékaři: Balancujeme na hraně
Karlovy Vary/Situace je neudržitelná. Tak hodnotí současný stav zdravotnictví v kraji karlovarští lékaři. "Jsem velmi rád, že analýza zdravotnictví vznikla, vždyť ji zatím žádný jiný kraj nemá. Nemá cenu strkat hlavu do písku. Pokud politici zakonzervují současný stav, potom se nemocnice rozpadnou," varoval Roman Brázdil, náměstek lékařské péče krajské nemocnice.
Lékaři i zdravotníci pečlivě naslouchali výkladu Bereniky Podzemské o budoucí strategii zdravotnictví v kraji, měli ale také své výhrady. "Za jak dlouho padne rozhodnutí? Co budeme dělat do té doby? Je to velmi dlouhá doba na rozhodnutí politiků," ptal se primář radiodiagnostického oddělení Jiří Hofman. Stejný dotaz měl i vedoucí lékař oddělení ARO Robert Janda.
"Zajímá mne nejen to, co bude v roce 2013 a 2019, ale také co teď a v tuto chvíli, abychom lidem v Karlovarském kraji poskytli kvalitní zdravotní péči a nekoledovali si o trestní stíhání, což se děje prakticky denně." Primář Jaroslav Žák neskrýval skepsi. "Tento dokument měl vzniknout po revoluci. My jsme bojovali o to, aby se vůbec vypracoval. Nyní diskutujeme o tom, zda politici budou ochotni vzít to břemeno a rozhodnout."
Berenika Podzemská říká, že není v její moci konečný verdikt politiků urychlit. "Jde o náročné rozhodnutí, které ovlivní budoucí generace," uvedla. Pokud by podle ní prošla první varianta, tedy nemocnice ´ na zelené louce ´ , kraj by začal hned pracovat na centralizaci zdravotní péče do Karlových Varů a sokolovskou nemocnici profiloval jako zařízení následné péče.
Radní Podzemská a Jiří Fojtík, generální ředitel krajské nemocnice, naznačili, že nejlevnější variantou by byla výstavba nové nemocnice na zelené louce se zachováním nemocnice v Chebu. Jiří Fojtík uvedl, že by bylo nejlepší ze tří variant zvolit tu první, která je nejlevnější na rozdíl od třetí varianty. Ta zachovává současný stav třech nemocnici v kraji.
"To je logické. Nyní musíme poskytovat péči ve třech nemocnicích, a to je drahé. Případné sloučení karlovarské a sokolovské nemocice se zachováním chebské je výhodným kompromisem," uvedl Fojtík. Pokud by se politici přiklonili k zachování všech tří nemocnic, pak by rekonstrukce chebské vyšla podle analýzy na 466 milionů, sokolovské na 190 milionů a karlovarská na 1,8 miliardy.
Regionální deníky, Ivana Kalinová
Zdroj: Regionální deníky