Za úplatky v ČR a dalších zemích zaplatí Pfizer miliony dolarů pokuty
Největší farmaceutická společnost na světě Pfizer se dohodla s americkými úřady, že za miliónové úplatky k získání licencí a lukrativních kontraktů v Česku a v dalších sedmi východních zemích zaplatí pokutu 60,2 miliónu dolarů (zhruba 1,2 mld. Kč).
Vyplývá to z dohody o mimosoudním vyrovnání, kterou koncern uzavřel s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) a s ministerstvem spravedlnosti USA, podle níž se trestní stíhání za dva roky zastaví, pokud bude koncern nadále s vyšetřovateli spolupracovat.
"Filiálky Pfizeru v řadě zemí měly úplatkářství natolik propojené se svou kulturou prodeje, že nabízely různé bonusové programy k odměňování lékařů a úředníků ve zdravotnictví, kteří byli jejich nejlepšími klienty," uvedla Kara Brockmeyer, šéfka protikorupčního oddělení SEC.
Milióny dolarů v úplatcích byly vypláceny podle soudních spisů v letech 2001 až 2007 kromě Česka také v Bulharsku, Chorvatsku, Itálii, Kazachstánu, Rusku a Srbsku, a to v rozporu s federálním protikorupčním zákonem USA.
"Firma si tím zavazovala jak lékaře, kteří zde předepisují léky, tak úředníky, kteří rozhodují o jejich úhradě," stojí v dokumentu americké Komise pro cenné papíry, která korupci léčivového gigantu vyšetřovala v několika konkrétních zemích, mezi nimiž je vedle Ruska či Bulharska i Česko.
Firma se sama udala
Americké úřady přistoupily k této dohodě vzhledem ke skutečnosti, že samo vedení koncernu o této nekalé praxi v roce 2004 informovalo a při vyšetřování plně spolupracovalo. “Nezákonné platby se děly bez vědomí centrály, ta však selhala v kontrole," shrnuli vyšetřovatelé ve dvaadvacetistránkovém dokumentu.
Investigace Federálního úřadu pro vyšetřování) (FBI) nadále pokračuje a může odhalit ty, kteří v zemích bývalého východního bloku včetně Česka přijímali od koncernu Pfizer výhody a peníze výměnou za lukrativní kontrakty. V české pobočce Pfizeru působil poslanec ODS Marek Šnajdr v letech 2003 až 2006, kde se vyšvihl až na pozici šéfa vnějších vztahů a podpory obchodu. Poté pracoval na ministerstvu zdravotnictví, kde byl ve funkci prvního náměstka ministra zdravotnictví Tomáše Julínka.
Vyšetřovány jsou i další farmaceutické firmy
Pro podobné delikty jako Pfizer jsou však vyšetřovány i jiné farmaceutické firmy. Například před měsícem společnost GlaxoSmithKline souhlasila, že zaplatí v mimosoudním vyrovnání 3 miliardy USD, aby byly staženy žaloby kvůli ilegální podpoře preskripce jejích léků a pro zkreslení výkaznictví. V hledáčku vyšetřovatelů se take ocitly například firmy Johnson & Johnson, Bristol-Myers Squibb, AstraZeneca nebo Teva Pharmaceuticals.
Příležitosti k uplácení byly omezeny
Časy, kdy pobočky Pfizeru ve střední a východní Evropě zvyšovaly zisky pomocí úplatků, však již minuly a praxe se změnila. Například zatímco před lety se výběr léků pro české pacienty prováděl na poradách na ministerstvu zdravotnictví, dnes jde o proces v pravomoci SÚKL, který je upraven zákonem.
Okleštěné jsou i možnosti, jak si zavazovat lékaře. Dnes se již každý výjezd v nemocnici přísně schvaluje a peníze navíc nejdou přímo k nemocničním lékařům.
Ministr Leoš Heger počínaje letošním lednem nechal zřídit speciální fondy, z nichž se pak prostředky rozdělují. Lékaře, kteří jedou za peníze farmaceutického průmyslu na kongres, tak nevybírá firma, ale ředitel zdravotnického zařízení.
Přísnější opatření nyní čekají i privátní ordinace. Dealeři do nich již nebudou moci vstoupit v pracovní době praktických lékařů či specialistů.
V dokumentu americké Komise pro cenné papíry (U.S. Securities and Exchange Commission) je uvedeno následující:
Nejméně od r. 2003 a v průběhu r. 2004, Pfizer Czech, prostřednictvím svých zaměstnanců a reprezentantů podporoval zahraniční cesty a rekreaci lékařům zaměstnaných ve státním zdravotnictví se záměrem ovlivnit tyto osoby při preskripci produktů Pfizeru.
Například v říjnu 2004 Pfizer Czech zaplatil skupině českých lékařů a lékárníků návštěvu v závodu Pfizeru v australském Perthu. Při té příležitosti jim Pfizer Czech zařídil zájezd do Hong Kongu, výlety na turisticky zajímavá místa v Austrálii i volný dovolenkový čas na závěr programu. Někteří z těchto lékařů se přitom například účastnili jednání výboru, který radil českému ministerstvu zdravotnictví v otázkách úhrad za léčiva.
Pfizer Czech organizoval a sponsoroval přibližně 10 “edukačních víkendů”, kterých se účastnilo celkem přibližně 920 zdravotnických odborníků, včetně lékařů státního zdravotnictví. Tyto obvykle třídenní víkendové pobyty se odehrávaly v turistických destinacích, včetně lyžařských center v Rakousku a na Slovensku. Tyto pobyty typicky zahrnovaly lyžování a jiné rekreační aktivity a jen velmi málo legitimních propagačních a edukativních činností.
Zaměstnanci Pfizer Czech zakrývali skutečnou povahu těchto akcí v zkresleném účetnictví, kde je vykazovali jako například náklady na „konvenční a obchodní setkání.“
Využito zprávy agentury Reuters, serveru MedReps.com a U.S. Securities and Exchange Commission
www.tribune.cz
cin
Zdroj: www.tribune.cz