Za podvod s přístrojem pro Nemocnici na Homolce padl trest 5 let
Za podvod s laserovým přístrojem pro pražskou Nemocnici Na Homolce padl u olomouckého krajského soudu pětiletý trest. Odpykat si ho má jednatel přerovské společnosti Miloslav Kristek.
Podle rozsudku slíbil nemocnici špičkový laserový přístroj na operaci srdce. Peníze inkasoval, přístroj však nedodal. Případ se stal před 12 lety, škoda dosáhla 18 milionů korun.
Případem se bude zabývat vrchní soud, Kristek se proti rozsudku odvolal. Případné odvolání zváží i žalobce, který požadoval vyšší trest.
Muži hrozilo pět až deset let, trest mu soud uložil při spodní hranici. "Pan Kristek dosud nebyl trestán, řízení se vedlo dlouho. Trestní stíhání bylo zahájeno v roce 2006, trvalo šest let, než jsme vyhlásili rozsudek. Nebylo to ale kvůli naší nečinnosti, ale kvůli prověřování informací v Rusku, které uváděl pan Kristek. Zohlednili jsme i více než desetiletý odstup od doby, kdy se skutek stal," uvedl soudce Vladimír Hendrych.
Kristkovi soud zároveň zakázal na pět let činnost v oboru. Naopak o náhradě škody nerozhodl s tím, že se poškození připojili pozdě.
Podle soudu si nemocnice objednala laserový systém za téměř 20 milionů korun od přerovské společnosti Rokos a spol. Její jednatel Kristek si poté od nemocnice nechal postupně vystavit faktury na zahájení prací celkem za 18 milionů korun. Nemocnice ale nikdy žádný přístroj nedostala.
"Pan Kristek nemocnici předkládal faktury, ve kterých tvrdil, že práce byly v jednotlivých etapách provedeny. Prokázali jsme, že z přístroje nebylo vyrobeno prakticky nic. Vyrobena byla jen skříň a součástky v hodnotě desítek tisíc," doplnil soudce.
Soud se kauzou zabýval pět let, zdrželo jej především prověřování informací v Rusku, kde se údajně přístroj vyráběl. To se však nepotvrdilo. S pořízením přístroje souhlasilo tehdy i ministerstvo zdravotnictví. Před soudem svědčil tehdejší ministr zdravotnictví Bohumil Fišer či jeho náměstek Michal Pohanka. "Byla to jedna z perspektivních možností léčby do budoucna. A ředitel Oldřich Šubrt, který s projektem přišel, byl vždy hodnocen jako špičkový manažer," uvedl tehdy Pohanka.
V případu byli kromě Kristka, který vinu popírá, obžalováni další tři muži včetně tehdejšího šéfa nemocnice Šubrta, který se zodpovídal z toho, že podvodu nezabránil. Soud u něj trestní stíhání zastavil kvůli tomu, že skutek byl již promlčen.
Souzen už není ani olomoucký podnikatel a lobbista František Vybíral a Peter Gremlica. Gremlica byl obžalován z přijímání úplatku a Vybíral z pomoci k podplácení. Kristek o Gremlicovi tvrdil, že mu dal osm milionů korun jako odměnu za to, že se firma k zakázce dostala. Podle soudce se skutek stal, ale není trestným činem. Z toho důvodu dnes soud zprostil z trestného činu podplácení také Kristka.
Alena Horáková
ČTK
Zdroj: ČTK