Za pobyt na záchytce v Praze nebo v Brně zaplatí jen pětina lidí
V Praze je tato stanice jediná, je umístěna v areálu nemocnice Na Bulovce.
Roční náklady na její provoz jsou 15,2 milionu korun, polikliniku zřizuje hlavní město.
Záchytná stanice má k dispozici 22 lůžek. Od roku 2004 se počet hospitalizací klientů pražské záchytky téměř zdvojnásobil. Před 12 lety to bylo 2788, loni 5464. Mnozí lidé končí na lůžku záchytné stanice opakovaně. Mezi nimi je právě také nejvíc těch, kteří za nocleh nezaplatí.
"Vymáhání neuhrazených faktur za období od roku 2013 se v současné době ještě řeší v rámci soudních sporů. Předpoklad nedobytných pohledávek je 70 procent hospitalizací," uvedl Doležil.
Za jeden pobyt se v Praze platí 1950 korun, v ceně je nocleh, lékařské vyšetření, ošetřovatelská péče, zajištění hygieny a pitný režim.
První československá záchytka byla otevřena v Praze u Apolináře v roce 1951, jinde v Evropě jsou výjimkou. Opilci tam většinou končí na urgentních příjmech nemocnic. Lidé často nepotřebují jen vystřízlivět, ale jsou ve vážném zdravotním stavu.
I v Praze končí někteří opilí v nemocnicích, také v případě naplnění kapacity záchytky. Dříve byli často převáženi do Nemocnice Na Františku, která si na to stěžovala. Zvažovala i zřízení speciálního oddělení, pokud by na něj magistrát přispěl.
"Od začátku roku se situace výrazně zlepšila, protože při absenci neurologického lůžkového oddělení, není možno značnou část těchto pacientů směřovat záchrannou službou do Nemocnice Na Františku," řekla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Nemocnice je jediná, jejímž provozovatelem je městská část.
Záchytná stanice v Brně vymůže peníze asi jen od pětiny pacientů
Náklady za pobyt na brněnské protialkoholní záchytné stanici uhradí jen zhruba pětina pacientů, sdělila mluvčí Jihomoravského kraje Eliška Windová. Podle ní kraj přispívá ročně na provoz záchytné stanice přes sedm milionů korun. Za jeden pobyt lidé zaplatí od 700 do 1500 korun podle dopravy. Loni na záchytku putovalo asi 3000 pacientů, předloni jich bylo o 300 více.
Na 1300 korun vyjde pobyt pro člověka z Brna, kterého na stanici doveze sanitka, 1500 korun zaplatí za pobyt i s dopravou člověk z obce mimo Brno a 700 je poplatek bez dopravy. "I když se pobyt účtuje klientům, vzhledem k jejich sociální situaci se vymůže pouze asi 20 procent předepsaných úhrad," informovala Windová.
Loni se na záchytku dostalo 2966 lidí, což je o 300 méně než v roce 2014. "Pokles ovšem není způsobený tím, že by lidé méně pili, ale tím, že je policie na záchytnou stanici nepřiveze nebo cestou vystřízliví," uvedla Windová a doplnila, že o rozšíření služby Jihomoravský kraj neuvažuje.
Záchytná stanice v Brně v městské části Černovice je jediná v Jihomoravském kraji, další je až v Kroměříži v sousedním Zlínském kraji.
Brněnská záchytná stanice se nachází v areálu Psychiatrické nemocnice Brno, má 13 lůžek a její provoz zabezpečuje jeden lékař, čtyři sestry a pět sanitářů. "Takto malé personální obsazení je možné pouze proto, že je stanice v areálu nemocnice, kde je kompletní lékařské zázemí. Je potřebné kvůli tomu, že u stále většího počtu klientů dochází ke zhoršování zdravotního stavu. V případě absence lékařského ošetření by mohly nastat fatální následky," dodala Windová.
Zdroj: ČTK