Za ošetření se platí
Češi, kteří cestují do Maďarska a budou se v této zemi muset nechat ošetřit, musí u lékaře zaplatit. Maďarsko totiž zavedlo ve zdravotnictví poplatky. Za návštěvu praktického lékaře člověk uhradí 600 forintů (zhruba 55 korun), za den v nemocnici od 300 forintů (zhruba 27 korun). Informoval o tom vedoucí informačního oddělení Centra mezistátních úhrad Václav Janalík.
Češi, kteří mají zdravotní pojištění, mají v Maďarsku nárok na nezbytnou zdravotní péči zdarma. Musí ale předložit evropský průkaz zdravotního pojištění či potvrzení, které je nahrazuje. Zdravotnické zařízení pak musí mít smlouvu s maďarským národním fondem zdravotního pojištění OEP. Pokud lidé pojištěni nejsou, měli by si péči uhradit.
Jako u praktického lékaře platí pacient i u specialisty. Když nemá doporučení praktického lékaře, uhradí 600 forintů (55 korun). Polovinu ho bude stát specializované ošetření s doporučením. Mimo ordinační hodiny a v noci sáhne pacient do peněženky pro 1000 forintů (asi 90 korun). Poplatky nehradí děti do 18 let, těhotné ženy, lidé v ohrožení života a pacienti, kteří potřebují dialýzu. Spoluúčast se v Maďarsku týká i pobytu v nemocnici. Za den hospitalizace v zařízení, které doporučil lékař, zaplatí pacient 300 forintů (27 korun). Hradí se prvních 20 dní hospitalizace, pak je ošetření bez poplatků. Pokud si nemocný vybere jinou než doporučenou nemocnici, musí zaplatit vstupní poplatek 4000 forintů (asi 360 korun). Za každý den v prvních 30 dnech pak hradí 800 forintů (asi 70 korun). Po této době denní poplatek činí polovinu.
Třicet procent nákladů, ale maximálně 100.000 forintů (zhruba 9090 korun) je potřeba uhradit v případě, kdy se chce člověk nechat hospitalizovat bez doporučení praktického lékaře, vyžaduje neopodstatněné změny léčení či lékaře, který zrovna nemá službu. Podle Janalíka mohou zařízení účtovat ještě poplatky za nadstandardní služby, například za jednolůžkový pokoj či jinou stravu.
Zdroj: ČTK