Za lidské léky na receptu k léčení zvířat se 30 korun neplatí
Třicetikorunu za položku na receptu nebudou platit lidé, kteří přijdou do lékárny s receptem pro svého zvířecího miláčka. I když i zvířatům píšou veterináři na některé neduhy lidské léky, nevztahuje se na tyto přípravky poplatek, který budou lidé platit od ledna příštího roku za své léčení. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.
"Není princip zvíře nebo člověk, ale princip je, že všechny nově zaváděné poplatky se vztahují na to, co hradí částečně nebo plně veřejné zdravotní pojištění," uvedl. Poplatky se tedy netýkají veterinárních přípravků, které veřejné zdravotní pojištění nehradí, ani léků pro lidi, pokud je užívá veterinární medicína. Za léčení psa či kočky platí majitel hotově.
Z přípravků určených pro léčení lidí a užívaných lidmi se poplatek za položku nevztahuje například na antikoncepci. Ženy ji hradí v hotovosti, pojištění ji nekryje. Poplatek má totiž omezit případné zneužití léků z pojištění a únik peněz pojišťoven na zbytečnou léčbu.
Lékaři mohou na recept napsat dva různé léky v počtu až po třech baleních, v tom případě uhradí pacient jen dvakrát 30 korun, s počtem balení částka nestoupá. Pokud má někdo na receptu dva léky, ale jen jeden dostane a na druhý mu lékárník vystaví výpis, dává poplatek jen za vyzvednutý lék. Za lék na výpisu zaplatí, až si ho vyzvedne. "Platí se za vydanou položku, nikoli za recept," vysvětlil mluvčí.
Dodal, že pacienty bude chránit limit 5000 korun, týká se ale jen 30 korun za návštěvu lékaře, 30 korun za položku na receptu a částečně i doplatků na léky. Do limitu se počítá výše doplatku za nejlevnější přípravek na trhu s obsahem stejné účinné látky a stejné cesty podání léčiva. Jen v případě, že lékař vyznačí na recept symbol "R", což znamená, že trvá na vydání předepsaného léku, započte se do limitu doplatek v plné výši.
Zdroj: ČTK