Přeskočit na obsah

Za léky se moc utrácí, ožívá plán limitů jako za Ratha

Praha - Je to teprve tři roky, co se na pražském Staroměstském náměstí srocovaly tisíce lékařů v bílých pláštích, aby protestovaly proti tvrdým limitům exministra zdravotnictví Davida Ratha.

Ten tehdy diktoval lékařům, kolik péče ještě smějí svým pacientům poskytnout, a kolik už ne. Pokud neuposlechli, platili pokuty.

Dnes se tvrdé limity vrací. Už o nich jedná ministerstvo zdravotnictví s pojišťovnami. "Nějaké limity pro lékaře tu skutečně budou muset být," potvrdil první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Za vším stojí příliš vysoké ceny léků. Ty se Česku dlouhodobě nedaří snížit. Úřad, který má dozor nad léky na starosti, totiž revize cen a úhrad nestíhá.

Ministerstvo zdravotnictví se proto rozhodlo ke dvěma velkým změnám: Jednorázově sníží od ledna všem lékům na českém trhu cenu i úhradu o sedm procent, čímž ušetří necelé tři miliardy korun. Toto opatření obsahuje takzvaný Janotův balíček úsporných opatření.

A zavede přísnější limity pro jejich předepisování.

Firmy políčí na lékaře

 

"Takový krok ministerstva by byl naprosto logický. Plošné snížení cen a úhrad samo o sobě totiž nikdy nemůže přinést úsporu, pokud nebude doprovázeno dalšími opatřeními. Dokládá to praxe," hodnotí expert na léky ze společnosti Infopharm Josef Suchopár.

Stačí se podle něj podívat do dalších zemí Evropské unie. Jednotlivé státy Evropy se od roku 1990 pokušely snižovat ceny léků už nejméně osmnáctkrát, nikdy ale k meziročnímu poklesu výdajů za léky nedošlo.

O tom, kolik léků se spotřebuje, totiž rozhodují lékaři. Podle Suchopára se tak dá se očekávat, že se výrobci sice smíří s nižšími cenami, ale o to víc zatlačí na lékaře, aby jich lidem předepisovali víc.

"Výrobci si k lékařům dostat umějí, to je známá věc. Je proto třeba omezit jejich spotřebu," vysvětlil Suchopár.

Návrat k receptu Davida Ratha

Ministerstvo už proto zahájilo jednání s pojišťovnami. Připravuje také novou vyhlášku. Ta bude znamenat, že lékař nesmí při předepisování léků překročit určitou hranici. Jinak dostane od pojišťovny pokutu. Určitou laťku měli lékaři i doposud, byla ale mírná.

K podobnému kroku, který drasticky snížil povolené množství poskytnuté péče, se před třemi lety uchýlil už bývalý ministr zdravotnictví David Rath. Skutečně ušetřil.

Poprvé od roku 1990 se v českém zdravotnickém systému zastavil strmý růst výdajů za léky. Češi tehdy utratili za léky o 200 milionů meziročně méně a zdravotní pojišťovny se dostaly z dluhů.

"Je to ojedinělý výkon i v celé Evropské unii. Za tohle bych zasloužil státní vyznamenání," pochválil se tehdy Rath.

Mezitím mu ale pod okny stávkovali lékaři i pacienti. Lékaři se totiž kvůli pokutám báli medikamenty předepisovat i chronicky nemocným. Těm se zase protahovaly čekací lhůty na operace.

celý článek zde

aktuálně, Veronika Rodriguez

Zdroj: aktuálně

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…