Přeskočit na obsah

Za léky a u lékaře zaplatí pacienti v průměru 463 Kč měsíčně

Pacienti v Česku platí nejvíce za léky na recept a volně prodejné léky, nejméně za návštěvu praktika a specialisty. Zjistili to čeští statistici v rámci Evropského výběrového šetření o zdravotním stavu v ČR (EHIS). Výsledky zveřejnili na svém webu.

Každý, kdo navštívil lékaře, koupil si lék či se léčil v nemocnici, vydal v průměru 463 korun za měsíc. Ženy platily víc, náklady rostly také s věkem. Při přepočtu na celou populaci a rok se přiblížily celkové náklady 50 miliardám. Lék předepsaný či doporučený lékařem užívalo ve sledovaném období 42 procent mužů a 60 procent žen, u nich číslo výrazně navyšuje antikoncepce.

Za léky platilo 34 procent dotázaných. Jen čtyři procenta hradila pouze regulační poplatek 30 korun.
Volně prodejné léky, nejčastěji vitaminy, minerály, přípravky na nachlazení a proti bolesti, užívalo 40 procent mužů a 52 procent žen. Průměrná platba u mužů byla 277 korun, u žen 280 korun.

U zubaře bylo v posledních čtyřech týdnech pětina dotázaných, z nich 14 procent nemělo žádné výdaje, 43 procent platilo jen regulační poplatek 30 korun. U praktického lékaře či specialisty byla v posledních čtyřech týdnech třetina mužů a polovina žen, z nich 15 procent nemělo žádné výdaje, 40 procent platilo jen regulační poplatek 30 korun.

Výdaje za léčení v nemocnici či rehabilitaci mělo osm procent dotázaných. Průměrná platba činila 393 koruny.

Za zdravotnické potřeby a pomůcky, jako jsou náplasti, obvazy, protézy či brýle, doplácelo 14 procent dotázaných. Ženy zaplatily v průměru 511 korun, muži 344 korun.

ČTK

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…