Z pultů lékáren a jiných obchodů musí zmizet léčivé rostlinné přípravky
Moderátor (Tereza Tomášková):
Z pultů lékáren a jiných obchodů musí zmizet léčivé rostlinné přípravky, které nejsou řádně zaregistrované nebo povolené. Některé se budou moci prodávat jako doplňky stravy. O změně rozhodla Evropská unie.
Redaktor (Květa Moravcová):
Společenství chtělo nařízením spotřebiteli garantovat obsah a také účinnost rostlinného přípravku, píše na svých stránkách český europoslanec Pavel Ploc.
Host (Pavel Ploc, český europoslanec):
Stejně tak tomu je například u léků. Když si koupím lék proti nachlazení, taky musím mít jistotu, že v něm je paracetamol. Tedy že umí snížit horečku a není ve skutečnosti třeba na kuří oko.
Redaktor (Květa Moravcová):
Prokázat účinnost nějakého preparátu je ale zdlouhavé. A pro výrobce rostlinných přípravků hlavně drahé. Většina z nich se proto rozhodla prodávat své zboží jako doplňky stravy.
Host (Jana Dostálová, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze):
Protože se jedná o potraviny, tak není garantován účinek, které tyto doplňky by měl mít. A to je na rozdíl od léků, kde léky musí mít ten účinek. A je ověřen mnoha klinickými studiemi, než je příslušný lék povolen.
Redaktor (Květa Moravcová):
Vysvětlila rozdíl mezi doplňkem stravy a lékem Jana Dostálová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Přesto výrobci svým zákazníkům vzkazují. Své oblíbené rostlinné přípravky hledejte v regálech s doplňky stravy.
Květa Moravcová, Radiožurnál.
Zdroj: Radiožurnál