Přeskočit na obsah

Z plomb se stal obrovský politický symbol

31.05.2011
Moderátor (Jan Bumba):
Už jenom asi tak týden má ministr zdravotnictví Leoš Heger na poslední úpravy svých zdravotnických reforem. ...Ministr Heger řekl v rozhovoru pro časopis Týden, že v rámci vládní koalice se vedou v zásadě spory o 2 body, za prvé o nároku pacienta a jeho definici, tedy vymezení onoho standardu. A za druhé, zda mají lidé platit za "obyčejné plomby" u zubaře. Na lince je redaktor České televize, Petr Vašek, který se zdravotnictvím dlouhodobě zabývá.

Moderátor (Jan Bumba):
Petře, asi se nedá čekat, že by ministr Heger na Žofínském fóru přišel s něčím úplně novým, neznámým. Ale přijde vám osobně, že ministr srozumitelně vysvětlil, jaké reformy chce udělat a proč?

Host (Petr Vašek, redaktor České televize):
Tak já myslím, že ministr zdravotnictví je poměrně konzistentní. On říká od začátku, že ta hlavní systémová změna může pacientům umožnit, připlatit si na rozdíl mezi tou základní a nadstandardní péčí, což má vlastně přinést do zdravotnictví více peněz. On moc dobře ví, že žádné peníze od státu v příštích letech nedostane. A snaží se samozřejmě také zvýšit spoluúčast pacientů. V tomto on je poměrně konzistentní. To, že bude mít problém, některé ty věci prosadit v koalici, hlavně přes Věci veřejné, bylo jasné vlastně už od začátku, protože Věci veřejné měly velmi odlišný program, hlavně ve zdravotnictví, tedy od TOP 09. zatímco TOP 09 vlastně to, co dělá pan ministr, říkala možná ještě rázněji, například o zvyšování spoluúčasti. O tom, že některé banálnější operace by si lidé měli platit ze svého. Tak Věci veřejné chtěly pravý opak, ty chtěly jednu zdravotní pojišťovnu, chtěly rušit zdravotnické poplatky, slibovaly, že nebudou zvyšovat spoluúčast. A samozřejmě ty programy musely na sebe narazit, protože v ničem jiném, v žádném jiném odvětví, jako ve zdravotnictví, nebyly ty strany tak daleko programově, jako právě ve zdravotnictví. Takže si myslím, že pan ministr je poměrně konzistentní, nicméně to, že narazí politicky, to bylo jasné už od začátku.

Moderátor (Jan Bumba):
Abychom se vyznali v těch plánech reformních, píše se o malé reformě, o velké reformě. Používáte vy sám také tyhle pojmy, pokud ano, tak jaký je mezi těmito reformami rozdíl?

Host (Petr Vašek, redaktor České televize):
Tak já myslím, že ten základní rozdíl je, že ta malá reforma nabízí spíš parametrické změny, jako je zvyšování poplatků v nemocnicích nebo změny v lékové politice. Vyřazování levných a podpůrných doplňkových léků. Anebo například změny v poplatku za položku na receptu. Ta opravdu velká reforma, ta by měla opravdu už určit, co je to vlastně ten standard, co je to ten nadstandard zdravotní péče. Na co by si konkrétně lidé měli připlácet a jakým způsobem. A to vlastně ministr zdravotnictví předloží až v červnu, takže vlastně o té velké reformě ještě toho mnoho nevíme, měla by se změnit role zdravotních pojišťoven, ty zdravotní pojišťovny by měly být mnohem zodpovědnější za kvalitu zdravotní péče. Měly by například lidem zajišťovat, aby našli svého lékaře, aby měli garantované plánované operace do určité doby. Takže to by měla být ta velká reforma, ale pravdou je tedy, že pan ministr hlavně mluví o tom otevření prostoru, možnosti si připlácet, ale něco konkrétního, o té velké reformě, nebo mnoho konkrétních věcí o té velké reformě ještě nevíme.

Moderátor (Jan Bumba):
Když jste mluvil, Petře, o tom rozdílu v náhledu, které mají Věci veřejné a TOP 09, potažmo ODS, která zdá se, se shoduje s TOP 09 v těch základních věcech, tak několikrát jsme v posledních týdnech četli o tom, že jedním z bodem sporů je, zda se má platit za plomby u zubaře. To je opravdu tak důležitá věc? To je věc, na které může třeba ztroskotat celá koaliční dohoda?

Host (Petr Vašek, redaktor České televize):
No tak on se z toho stal postupem času obrovský politický symbol. Je to něco podobného jako regulační poplatky, když vlastně s reformou začínal ministr Julínek. Je pravda, že Věci veřejné řekly, že nechtějí vyřazovat žádnou zdravotní péči ze zdravotního pojištění. No, anebo takovou tu citlivou zdravotní péči ze zdravotního pojištění. To, že budou třeba vyřazeny levné léky, to je vlastně také péče. Ale prostě si z toho udělaly politické téma. A samozřejmě ministr zdravotnictví na to musí nějakým způsobem reagovat. A Věci veřejné vlastně příliš teď nemohou ustoupit, protože by s tím popřely svůj vlastní volební program, i to, co slibovaly voličům teď v průběhu několika týdnů. Takže si myslím, že je to vlastně politický symbol. Amalgámové plomby se opravdu, mimochodem, ono to není zase tak málo, je to 400 až 500 korun za jednu amalgámovou plombu, a to zrovna pro středové voliče Věcí veřejných rozhodně nebude populární věc. A oni se trošku bojí, že pokud se budou na něčem podobném podílet, tak jim to může opravdu ubrat docela velké množství voličů, na rozdíl například od TOP 09.

Moderátor (Jan Bumba):
Redaktor České televize, Petr Vašek, děkuji za rozhovor, na shledanou.

Radiožurnál

Zdroj: Radiožurnál

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…