Z plateb pojistného by měl člověk za celý život na pár dní na ARO
Z peněz, které zaplatí běžný člověk na zdravotním pojištění za celý život, by jako pacient pořídil jen pár dní na ARO, případně transplantaci srdce a pár drobnějších zákroků. Pokud ho postihne vážná nemoc, tak z příspěvku, který dal do systému zdravotního pojištění, by nikdy své léčení nezaplatil. ČTK to řekl Jiří Rod z tiskového oddělení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).
Pokud průměrný pracující přispěje za rok do systému částkou 60.000 korun, za 35 let zaměstnání to je 2,1 milionu. Roční příspěvek stačí na tři porody císařským řezem nebo tři operace slepého střeva, uvedl Rod. "Implantace kardiostimulátoru stojí 250.000 korun, transplantace srdce 1,5 milionu korun, léčba karcinomu děložního čípku 120.000 až 220.000 korun, jeden den na JIP 30.000 až 50.000, na ARO až půl milionu korun," vyčíslil Rod.
Zdravotní pojištění je tedy spíše výrazem solidarity s nemocnými než opravdovým vyčíslením nákladů na zdravotní péči v celém jejím rozsahu, uvedl. Do společného balíku platí všichni, nemocní pak čerpají péči v potřebném rozsahu, a to bez ohledu na to, kolik peněz sami vložili, vysvětlil Rod.
Pokud lidé od ledna platí vedle pravidelných plateb pojistného ještě 30 korun u lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost, není to podle něj proto, že by tím pojištění získalo nějaké závratné částky. Ročně se ve zdravotnictví spotřebuje kolem 200 miliard korun. Poplatky mají přinést čtyři miliardy, stejnou částku by měly ušetřit systému tím, že lidé omezí zbytečné návštěvy u lékaře.
"Češi jsou evropskými rekordmany v návštěvách lékařů, které tyto náklady generují," podotkl Rod. Zatímco ve vyspělých státech Evropy chodí pacient k doktorovi průměrně šestkrát za rok, český pacient navštíví lékaře až šestnáctkrát do roka. Přitom se nedá říci, že jsou Češi více nemocní, jen si zvykli více spoléhat na lékaře než dbát na prevenci. Zda jejich chování změní nově zavedené regulační poplatky, zjistí zdravotní pojišťovny z výkazů lékařů během několika měsíců.
Reformní zákony, které by měly začít platit od příštího roku, počítají podle něj i se změnami motivace pacientů. Lidé, kteří budou dbát na prevenci a zdravý životní styl, dostanou bonus. Kdo bude chtít lepší péči, bude se moci připojistit.
Zdroj: ČTK