Přeskočit na obsah

Z nemocnic Pardubického kraje jsou akciové firmy, dluhy mají dál

Přestože Pardubický kraj věnoval na takzvané transformační náklady svých pěti nemocnic 300 milionů korun, dluhy si zdravotnická zařízení sebou ponesou dál. Ke dnešnímu dni se nemocnice změnily z příspěvkových organizací na akciové společnosti, významná část starých dluhů jim ale zůstala. Kdy je nové zdravotnické firmy uhradí, není jasné, řekl ČTK krajský radní pro zdravotnictví Josef Janeček.

"Částka 300 milionů byla rozdělena tak, aby akciové společnosti vůbec mohly vzniknout. Touto částkou se dokrýval kapitál v jednotlivých nemocnicích tak, aby každá z nich byla kapitálově přiměřeně vybavená, tedy byla nad nulou a mohla vůbec vzniknout. Na celkové vyčištění závazků by bylo potřeba půl miliardy, máme ale 300 milionů korun," uvedl Janeček.

Krajská nemocnice v Pardubicích dostala do začátku 66 milionů korun, chrudimská 93,5 milionu, orlickoústecká 70,5 milionu, litomyšlská 41,5 milionu a svitavská 28,5 milionu korun. Veškerý nemovitý majetek zůstává v rukou Pardubického kraje, nemocnice ode dneška řídí představenstva s jejich řediteli a dozorčí rady, v nichž zasednou zaměstnanci nemocnic, zástupci kraje a měst. Rada kraje vykonává i funkci valné hromady akciových společností.

Staré závazky zatím zůstanou kvůli účetnictví a inventurám na původních příspěvkových organizacích, na nové firmy budou převedeny do konce února příštího roku. Nemocnice dluží z minulosti hlavně dodavatelům léčiv a zdravotnického materiálu, někdy jsou po lhůtě splatnosti i několik let. "Akciové společnosti by měly závazky dříve nebo později splatit, ale nechceme to po nich hned první rok. V první řadě nesmí prohlubovat dosavadní ztráty. Nějaký splátkový kalendář teď bezprostředně nedokážeme stanovit," řekl Janeček.

Vedení kraje věří, že po transformaci by měly nemocnice hospodařit s vyrovnanými rozpočty. Změna právní formy jim umožňuje uzavřít nové výhodnější smlouvy se zdravotními pojišťovnami, určovat platové ohodnocení zaměstnanců bez zásahu státu a využít výhodnějších daňových a odpisových pravidel. Proti přeměně nemocnic na akciové společnosti se před časem ohradili lékaři a zdravotnické odborové organizace, které zorganizovaly protestní petice v obavách, že jde o první krok k privatizaci nemocnic, že se sníží úroveň péče o pacienty a v neposlední řadě jim klesnou i platy. K dalším akcím zdravotníci zatím nepřistoupili.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…