Přeskočit na obsah

Z Líní odejde pátrací služba, zdravotnický vrtulník zůstane

Kvůli reorganizaci armády odchází k 1. říjnu z Líní u Plzně pátrací a záchranná služba, která slouží letounům v nouzi. Zhruba 120 lidí - letci, vojenští záchranáři a technici - by měli být přeřazeni do Prahy nebo Přerova. Důvodem změn je mimo jiné snížení rozpočtu ministerstva obrany. Naopak letecká záchranná služba v Líních zůstane. Armáda slibuje, že vojenští zdravotníci budou pro veřejnost fungovat jako dosud, zjistila ČTK.

"Občanů se změny nikterak nedotknou. Vrtulník W-3A Sokol, který byl doposud pro záchrannou službu vyčleněn, bude v Líních i nadále zajišťovat činnost v celém rozsahu jako nyní," uvedl Petr Sýkora z ministerstva obrany. Výhodou vojenských zdravotnických vrtulníků je, že mohou na rozdíl od civilních létat i v noci nebo v mracích.

Organizační změna tak čeká v Líních takzvanou Službu pátrání a záchrany. Příslušníci letky budou začleněni pod základnu v pražských Kbelích, místo přerovské základny vrtulníkového letectva, kam nyní spadají. "V Líních budeme vykonávat jen službu, zatím není jasné, zda to bude například jen ob den," uvedl náčelník štábu Jiří Dvořák z 24. základny dopravního letectva v Praze - Kbelích.

Podle ministerstva obrany se změna dotkne asi 120 lidí z letiště v Líních, třetina z nich v armádě skončí. "Části končí závazky, které se rozhodli neprodloužit. Druhou skupinu tvoří ti, kteří mají osobní důvody, nechtějí se stěhovat a podobně. Požádali o zkrácení závazků a bylo jim to umožněno," vysvětlil Sýkora. Vojáci se armádě "upisují" na dobu určitou, na dva a čtyři roky.

Létající personál přejde podle informací ČTK až na výjimky do Prahy. Celkem to bude 27 osob devíti osádek vrtulníků, kterou tvoří vždy dva piloti a jeden technik. Do Prahy přejde také zhruba polovina vojenských záchranářů, druhá půjde do Přerova. "Nejde o záchranáře z letecké záchranné služby," upozornil Sýkora. Přejít do Prahy má podle ministerstva obrany také technický personál. Podle Dvořáka jde celkem o 39 lidí od pilotů po techniky.

Armáda si v Líních ponechá některé objekty, jako například hangár, garáže a autopark, které potřebuje pro zajištění provozu střediska. Domácím útvarem se na letišti stane takzvané Centrum letecké záchranné služby, které zajistí zdravotníky a logistické zabezpečení.

Pátrací a záchranná služba, která byla zřízena v roce 1947, poskytuje pomoc letounům v nouzi nebo posádkám havarovaných letadel. Vrtulníky mohou být výjimečně využity i pro integrovaný záchranný systém.

Letecká záchranná služba, která v Líních nadále zůstává, vznikla na českém území 1. dubna 1987, za tu dobu přepravila přes 100.000 lidí. V Líních je jedinou, kterou v ČR zajišťuje armáda. V Praze ji má na starost policie. Na zajištění dalších osmi současných základen vypsalo ministerstvo zdravotnictví tendr za tři miliardy korun. Vítěz ovládne základny od ledna 2009, a to na sedm let.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…