Přeskočit na obsah

Z cizinců dluží jihomoravským záchranářům nejvíc Rakušané

Největšími dlužníky jihomoravské záchranné služby jsou z cizinců Rakušané. Zatímco ještě před několika lety evidovala služba v součtu největší nedoplatky od obyvatel zemí bývalého Sovětského svazu, nyní je předstihli obyvatelé sousedního Rakouska. Peníze se navíc záchranářům nedaří vymáhat. Dlužníkům píšou dopisy v němčině, ti ale většinou nereagují, řekl dnes ČTK ředitel záchranné služby kraje Luděk Kašparovský.

Dlužníky záchranářů se stávají cizinci, kteří vyjedou do Česka, aniž se pojistili. Nenadále je pak překvapí infarkt nebo havarují v autě a záchranáři jim v takovém případě poskytují pomoc. Odvážejí je také do nemocnic. Suma, kterou by jim jednotlivec měl po převozu zaplatit, se podle Kašparovského pohybuje mezi 2000 až 3000 korun. V součtu za celý rok však záchranná služba postrádá statisíce, řekl.

Dlužníky záchranná služba obesílá - dopisy vždy formuluje v jazyce země, kde pacient bydlí. Reakce je ale podle ředitele velmi vágní, záleží spíš na morálním kreditu nemocného, zda zaplatí. "Troufnu si říct, že při mém zranění nebo onemocnění v Rakouské republice by ten postup byl daleko agresivnější," uvedl Kašparovský.

Problém dnes zmínil na setkání jihomoravských lékařů s ministrem Tomášem Julínkem. Toho obtížná vymahatelnost dluhů překvapila. "To si myslím, že vymahatelná pohledávka je. V rámci úmluv by to mělo jít," řekl. Na Kašparovského nesouhlas pak reagoval tak, že to asi není snadná dovednost a záleží na té které nemocnici, jak se s potíží dokáže vypořádat. "Jsou lidé, kteří to umí," uzavřel.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…