Přeskočit na obsah

Z bohatého lékového úřadu si jeho lidé udělali "cestovku"

Bezmála dvě miliardy na účtu Státního ústavu pro kontrolu léčiv a každým dnem přitékají další peníze, to už je lákavé sousto.

Není divu, že se o úřadu tento týden tolik mluví: ministr financí Andrej Babiš vzkázal ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi, že nemá chuť do jeho resortu přilévat chybějící miliardy, když 1,8 miliardy leží na účtě organizace, kterou ministerstvo spravuje. Ať prý si je odtud vezme.

To ovšem není tak jednoduché, musel by se kvůli tomu změnit zákon. Lékovému úřadu totiž ze zákona zůstávají poplatky farmaceutických firem za úřední agendu, když u nás chtějí registrovat své léky.

A že jde o lákavé sousto, ukazuje i to, že mu neodolal ani jeden z posledních tří ředitelů ústavu. Dokazuje to audit z loňského roku, který má MF DNES k dispozici.

Z něj plyne, že Státní ústav pro kontrolu léčiv je hotový ráj pro vybrané IT firmy a pro zaměstnance, kteří rádi objevují krásy atraktivních lokalit na zahraničních služebních cestách.

Audit, který provedla firma Ernst and Young, popisuje zakázky Státního úřadu pro kontrolu léčiv z období let 2009 až 2012. Především ty z oblasti IT technologií, ale jsou v nich zahrnuty i rekonstrukce budovy úřadu v Brně či služby PR agentury.

Vyplývá z něj, že ústav jednak zadával IT zakázky bez výběrového řízení a také při soutěžích protežoval pětici firem: ICT Energo, Vítkovice IT Solutions, Avenet, Tronevia a Aquasoft. "V mnoha případech nabídky uchazečů do výběrového řízení nesly známky dohody mezi nimi – například stejné chyby nebo text v nabídkách, či minimální odchylka nabídnutých cen," píší auditoři.

Dohoda to mohla být skutečně snadná: v té době měly společnosti, které dostávaly nejčastěji milionové zakázky (Netprosys, Avenet, Vítkovice IT Solutions), stejného jednatele – inženýra Pavla Kocoura.

"Těmto společnostem byla v průběhu relevantního období za dodávky a služby v IT vyplacena celková částka 150 milionů korun bez DPH," píše se v auditu.

I v mnoha jiných případech zakázky vyhrávaly společnosti, které byly personálně propojené. V dalších zase byla nabídka do soutěže opakovaně předložena jen jedním z oslovených uchazečů.

Auditoři také zjistili, že Státní ústav pro kontrolu léčiv vydával nadměrně vysoké částky za zahraniční služební cesty. Jeho zaměstnanci jezdili častěji, než je obvyklé, do exotických destinací a cesty trvaly neobvykle dlouho.

Loňský audit mířil na období, kdy ústavu šéfoval Martin Beneš. "Audit byl časován do září 2012. Většina problémů je z období duben až září 2012. To je vše, co o tom vím. Pokud někdo naznačuje, že z titulu auditu na mě bylo podáno trestní oznámení, tak lže. Nebylo. Nikdo mě v té věci nekontaktoval. Od některých bývalých kolegů pouze vím, že se jich na výše zmíněné období dotazovala policie," řekl MF DNES Beneš.

MF DNES už na zvláštní IT zakázky na lékovém úřadu upozornila loni s tím, že se chystají trestní oznámení.

 

Rychle odvolaný ředitel

Na Státním ústavu pro kontrolu léčiv se v průběhu posledních pěti let vystřídali tři ředitelé. A byť se výše citovaný audit netýká období působení toho posledního, Pavla Březovského, i ten byl ministrem odvolán kvůli stejnému podezření.

"Máme indicie, že se ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv chystalo vyvedení 180 milionů," řekl MF DNES ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Ten Březovského odvolal hned po nástupu do funkce a po něm i tři náměstky.

Podá ministerstvo trestní oznámení na bývalé šéfy?

"To je zatím předčasná otázka, protože na lékovém úřadu stále ještě probíhá audit nového vedení. Teprve až budeme znát výsledky této kontroly, tak budeme zvažovat další kroky," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Štoll.

Podle mluvčí lékového úřadu Lucie Šustkové je už jen otázka několika dnů, než bude nový audit dokončen. Má se týkat působení Pavla Březovského v čele ústavu. Ten své odvolání odmítá komentovat. MF DNES nicméně zjistila, že Březovský například zadal zakázku, kterou předtím odebral vysoutěžené firmě, svým známým z firmy Ders. Bez výběrového řízení.

Němečkem odvolané vedení ústavu se hájí, že se naopak snažili novými zakázkami ušetřit.

"Během mého působení jsem se nesetkal s žádnou ‚kauzou‘, kde by mohlo být vedení obviněno z nehospodárného nakládání s veřejnými prostředky," řekl například nyní odvolaný náměstek ústavu Petr Nosek v rozhovoru pro Medical Tribune.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…