WHO varuje před epidemií horečky dengue
Jihovýchodní Asie by letos mohla čelit nejhorší epidemii horečky dengue za poslední desetiletí. Uvedla to Světová zdravotnická organizace (WHO), kterou v pondělí citovala agentura AP. Z regionu jsou hlášeny desetitisíce nakažených a stovky obětí této choroby, kterou přenášejí moskyti.
K nejvíce postiženým oblastem patří v současné době Indonésie, kde bylo letos hlášeno již přes 100 000 infikovaných, z nichž 1 100 zemřelo. Loni zde bylo za celý rok zaznamenáno 114 000 případů a 1 100 úmrtí.
V Kambodži bylo letos nakaženo 25 000 lidí a téměř 300 dětí mladších 15 let nemoci podlehlo. Počet případů je zde skoro třikrát vyšší než za celý rok 2005, připomněla WHO. Vietnam, který tradičně zaznamenává velké množství pacientů hospitalizovaných s horečkou dengue, registruje oproti loňskému roku čtyřicetiprocentní nárůst. Nemoc zasáhla více než 33 000 lidí, 32 z nich ukončila život.
O 50 procent stoupl počet infikovaných oproti odpovídajícímu období loňského roku v Malajsii. Od června se horečka dengue tady stala osudnou 56 lidem a uplynulý měsíc bylo týden co týden přijímáno do nemocnic přes 1 000 pacientů.
Časné deště způsobily nárůst počtu případů i v Thajsku, kde jen za červen bylo zjištěno 20.000 nakažených a 17 obětí. Epidemie se letos nevyhnula ani Singapuru, proslulému čistými ulicemi i kvalitními zdravotnickými zařízeními. Vláda napočítala téměř 5000 infikovaných a nejméně tři mrtvé.
Poslední mohutnou epidemii horečky dengue zažil jihovýchod Asie v roce 1998, kdy se zde vyskytlo 350 000 případů a 1 500 úmrtí. Do tohoto údaje nebyly zahrnuty Indonésie a Thajsko.
Regionální poradce WHO John Ehrenberg vyjádřil obavy, že by nákaza mohla letos dosáhnout stejné úrovně. Vrchol jejího šíření by podle něj mohl přijít v srpnu či v září.
Horečka dengue se projevuje bolestmi kloubů, intenzivními bolestmi hlavy, nevolností, vyrážkou a vysokou teplotou. Pacienti postižení vážnější formou nemoci pak umírají na vnitřní krvácení, selhání jater a krevního oběhu.
Existují čtyři různé typy horečky dengue, na žádný z nich ale není lék ani vakcína. Podle WHO choroba postihuje ročně až 50 milionů lidí na světě, hlavně v Asii a v Latinské Americe. Asi půl milionu trpí vážnou formou a kupříkladu v roce 2002 si dengue po celém světě vyžádala 19.000 lidských životů.
Zdroj: ČTK