WHO svolává kvůli viru zika zasedání krizového výboru
Hrozba šíření nemoci byla dosud považována za mírnou, nyní však podle Chanové dosáhla alarmujících rozměrů. Krizový výbor se tak bude zabývat vhodnými mezinárodními opatřeními a výzkumnými prioritami.
WHO uvedla, že se připravuje ke zveřejnění studie, která prokazuje časové a místní souvislosti mezi virem a postiženími novorozeňat, ne však příčiny.
Venezuela ohlásila téměř pět tisíc podezření na onemocnění zikou
Ve Venezuele úřady dosud zaznamenaly 4700 podezření na onemocnění virem zika. Ve čtvrtek to uvedla místní ministryně zdravotnictví Luisana Meloová Solórzanoová, a prolomila tak kritizované mlčení této jihoamerické země v otázce šíření viru. Sousední státy Brazílie a Kolumbie přitom patří v Latinské Americe k nejpostiženějším. Ministryně slíbila, že spustí rozsáhlou kampaň proti šíření viru.
Venezuela podle Meloové Solózanoové začne s vykuřováním komárů, kteří virus přenášejí, a zahájí také školení zdravotnického personálu, aby dokázal nemoc lépe rozpoznat. Mnoho lékařů má podle agentury Reuters ale obavy z toho, že země, která se několik let zmítá v hluboké ekonomické krizi, nebude mít dostatek prostředků na boj s nemocí.
Virus, který přenášejí komáři druhu Aedes aegypti, vyvolává několikadenní horečky. Nemoc je ve většině případů mírná, čtyři pětiny pacientů údajně nevykazují žádné symptomy. Choroba trvá asi sedm dní. Velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidské plody, neboť údajně blokuje vývin mozku. V Brazílii či Kolumbii se narodily tisíce dětí s výrazně menší hlavou. Proti viru dosud neexistuje účinný lék ani vakcína.
Venezuelská vláda čelila v uplynulých dnech kritice kvůli neochotě informovat veřejnost o míře rozšíření nemoci v zemi. Další postižené země přitom už oznámily rozsáhlá opatření pro boj s virem a jeho přenašeči. Například Brazílie do něj chce zapojit i armádu. Řada zemí Latinské Ameriky včetně venezuelských sousedů Kolumbie a Brazílie už také ženám doporučila odložit těhotenství.
Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek v Ženevě varovala, že epidemie se šíří "explozivně" a může na americkém kontinentu napadnout až čtyři miliony lidí. Rozšíří se prý patrně po celém americkém kontinentu vyjma Kanady a Chile, neboť komár druhu Aedes aegypti přežije jen v tropických a subtropických oblastech.
V USA hledají vakcínu proti viru zika, bude ale až za několik let
Virus, který přenášejí komáři druhu Aedes aegypti, vyvolává několikadenní horečky. Nemoc je ve většině případů mírná, čtyři pětiny pacientů údajně nevykazují žádné symptomy. Velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidské plody, neboť údajně blokuje vývin mozku. V Brazílii či Kolumbii se narodily tisíce dětí s výrazně menší hlavou. Proti viru dosud neexistuje účinný lék ani vakcína.
Jedna z potenciálních vakcín je podle Fauciho založena na výzkumech viru západonilské horečky, který rovněž přenášejí komáři. Vakcína proti tomuto viru ale nebyla vyrobena, protože se nepodařilo výrobce zajistit.
Takové nebezpečí prý v případě viru zika nehrozí. "Jednáme už s několika společnostmi, které by se v pokročilých fázích vývoje vakcíny mohly stát partnery," řekl Fauci na tiskové konferenci.
Podle agentury Reuters onemocnělo nákazou viru zika v USA zatím 31 lidí, z nichž žádný se ale nenakazil komářím bodnutím na území Spojených států. Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes v Ženevě varovala, že epidemie se šíří "explozivně" a může na americkém kontinentu napadnout až čtyři miliony lidí.
O způsobech infikování virem zika se mezi vědci diskutuje, i když převažuje názor, že se šíří komářím bodnutím. Anne Schuchatová z amerického Střediska pro prevenci nemocí (CDC) ale soudí, že přenos je možný i pohlavním stykem. "Byli jsme informováni o dvou takových případech," řekla dnes agentuře AFP.
Prvním byl případ jistého muže, v jehož spermiích byl virus nalezen dva měsíce po onemocnění. Podle listu The New York Times šlo o člověka žijícího na Tahiti, který byl vystaven v roce 2013 epidemii ve Francouzské Polynésii. V jeho spermiích a močové trubici byl virus nalezen dokonce i poté, co z jeho krve zmizel.
Další případ je z roku 2008, kdy americký biolog Brian Foy zkoumal moskyty spolu se svým studentem Kevinem Kobylinským v Senegalu. Mnohokrát byli bodnuti a po návratu do USA onemocněli. Po několika dnech se stejnými příznaky onemocněla i Foyova manželka. Všichni se uzdravili, ale Foy si stěžoval na bolest ve varlatech a objevil krev v ejakulátu. Jejich nemoc zůstala záhadou, protože v té době se o viru zika ještě nevědělo.
Foyovy spermie ale byly zmrazeny a o rok později podrobeny novému zkoumání. To potvrdilo přítomnost viru zika.
Pořadatel letních OH Brazílie vyhlásila válku komárům a viru zika
Rio de Janeiro 28. ledna (ČTK) - Brazílie, v níž bylo dosud zaznamenáno nejvíce případů onemocnění virem zika, vyhlásila válku komárům. Proti přenašečům viru, který se už rozšířil do většiny zemí amerického kontinentu, se chystá nasadit i armádu. Vláda kvůli viru také zvýšila výdaje ministerstva zdravotnictví i s ohledem na letní olympijské hry, které v srpnu tato jihoamerická země pořádá. Uvedla to agentura DPA.
V rámci vládního programu boje proti komárům již byl do 56.000 hotelů, barů a restaurací v celé zemi zaslán katalog s radami, jak se nákaze bránit. Patří mezi ně zejména ochrana proti komářímu štípnutí, neboť na nemoc zatím neexistuje očkovací látka. K radám tak patří používat repelent, nosit dlouhé rukávy a kalhoty, vyvarovat se místům se stojatými vodami a v noci spát pod moskytiérou. Zatím není prokázán přenos sexuálním stykem, přesto zdravotníci radí používat kondom ještě dva týdny po skončení nemoci.
Příznaky nemoci způsobené virem zika jsou obvykle spíše mírné, může jít o vyšší teploty, vyrážku, bolesti hlavy a kloubů. Choroba trvá asi sedm dní. Nebezpečná je ale pro těhotné ženy, infekce totiž může způsobit u dětí mikrocefalii, tedy nedostatečný vývoj mozku. Brazílie prošetřuje přes 4000 případů novorozenců, u nichž je podezření, že trpí mikrocefalií kvůli viru zika, několik jich už zemřelo.
Brazilská vláda chystá také nasadit do boje s komáry asi 220.000 vojáků, kteří v jeden akční den 13. února budou v postižených oblastech obcházet domácnosti. Mimo jiné budou rozdávat pesticidy a moskytiéry. Úřady také zvažují, že budou rozprašovat insekticidy z nákladních vozů, a to zejména před olympijskými hrami v Riu de Janeiro. Jde ale o kontroverzní opatření, neboť může ohrozit zdraví lidí a životní prostředí.
Některé brazilské státy či města přijímají vlastní opatření. Například město Itapetim ve státě Pernambuco bude nasazovat sladkovodní ryby do nádrží, kde se předpokládá výskyt komářích larev, které se tak stanou potravou pro tyto ryby.
Virus Zika již zasáhl přes dvacet zemí amerického kontinentu. Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že se zřejmě rozšíří do celé Ameriky, s výjimkou Chile a Kanady. Do těchto zemí se možná nějaký případ nákazy dostane, ale nečeká se větší rozsah výskytu, neboť komár druhu Aedes aegypti přežije jen v tropických a subtropických oblastech. Chile je chráněno pouští Atacama, nejsusší pouští světa, a jako bariéra tam funguje i pohoří Andy.
ČTK
Zdroj: ČTK