WHO plní úlohu arbitra v oblasti veřejného zdraví již 60 let
Hlavní údaje o Světové zdravotnické organizaci (World Health Organization, WHO), která zahájila činnost právě před 60 lety (7. dubna 1948):
- WHO je mezivládní organizací OSN; byla založena z iniciativy Hospodářské a sociální rady OSN s posláním dosáhnout co nejvyšší zdravotní úrovně národů díky spolupráci při prevenci chorob, při odvracení epidemií a zvyšování hygieny.
- Stanovy WHO podepsali zástupci 60 zemí světa 22. července 1946 na zdravotnické konferenci v New Yorku. WHO tak nahradila dosavadní Zdravotnickou organizaci Společnosti národů (1923) a Mezinárodní úřad veřejného zdraví (1909).
- Svoji činnost WHO zahájila 7. dubna 1948, když její stanovy ratifikovalo předepsaných 26 členských států (tento den se také každoročně slaví jako Světový den zdraví).
- Členem organizace je 193 zemí; bývalé Československo patří k zakládajícím členům, v roce 1950 však spolu s ostatními socialistickými státy (kromě Jugoslávie) vystoupilo kvůli údajné diskriminační politice WHO, členství obnovilo v roce 1958. Česká republika a Slovensko vstoupily v roce 1993.
- Hlavním orgánem WHO je Světové zdravotnické shromáždění. Schází se jednou ročně, rozhoduje o náplni, programu a rozpočtu, přijímá nové členy, volí členy Výkonné rady a jmenuje generálního ředitele. WHO má několik oblastních úřadů.
- Ústředí je ve švýcarské Ženevě, kde pracuje kolem 3500 zaměstnanců. Organizace má rozpočet více než 3,3 miliardy dolarů (přes 72,5 miliardy korun; podle údajů z roku 2006).
- Generální ředitel je jmenován na pět let. Nyní stojí v čele Číňanka Margaret Chanová (od listopadu 2006).
- WHO pomáhá zemím rozvíjet jejich systémy zdravotnictví, poskytuje potřebnou technickou i poradenskou pomoc, připravuje normy pro léčiva a potraviny, sleduje oblasti s výskytem epidemií a dává podněty a podniká kroky k jejich vymýcení.
- Řídí a koordinuje například celosvětový program týkající se syndromu získaného selhání imunity (AIDS).
- V roce 2003 byla podepsána Rámcová úmluva WHO o kontrole tabáku - první v historii organizace. Úmluva vstoupila v platnost po ratifikaci zemí v únoru 2005.
- Za eticky zcela nepřijatelné považuje WHO klonování lidí, nepřijatelná je podle ní také ženská obřízka.
- V poslední době se WHO angažovala v očkování tří milionů dětí v Mali proti spalničkám a obrně. Oznámila plán boje proti nebezpečným formám tuberkulózy a rakovině, monitoruje a činí opatření v boji s horečkou dengue, ptačí chřipkou, cholerou, akutním onemocněním dýchacích cest (SARS) či ebolou.
- WHO ve své loňské zprávě vyzvala ke zvýšení úsilí o potírání ohnisek epidemií a ke sdílení informací o virech, aby bylo možné vyvinout účinné vakcíny. Podle zprávy organizace se od 70. let objevilo 39 nových nemocí. Jen za posledních pět let pak ve světě propuklo přes 1100 epidemií.
- Organizace apeluje také na lepší připravenost zemí na přírodní i člověkem zapříčiněné katastrofy. Největší daň na životech si nedávno vybraly vlny veder (v roce 2003 v západní Evropě zemřelo 35.000 lidí) a zemětřesení.
Zdroj: ČTK