Weigl: Vakcína proti borelióze bude nejdříve za sedm let
Nejméně sedm let bude ještě trvat vývoj léku proti lymeské borelióze, a to přesto, že jeho první formuli již mají olomoučtí vědci k dispozici. Novinářům to řekl přednosta Ústavu imunologie Lékařské fakulty Univerzity Palackého Evžen Weigl. Vakcínu vyvíjí olomoucký pětičlenný tým spolu s kolegy z farmaceutické firmy Bioveta z Ivanovic na Hané. Její ředitel Libor Bittner v lednu prohlásil na stránkách časopisu Ekonom, že vakcína již prochází testy v ČR a Německu.
"Tato informace se stala mediálním šlágrem, ale byla poněkud zkreslena. V ruce máme zatím jen prototyp vakcíny a teprve podle výsledků preklinického testování se bude hledat strategický partner pro výrobu," řekl Weigl. Podle něj se napřed počítá s veterinární formou vakcíny.
Olomoučtí vědci izolovali relevantní proteiny, které vyvolávají imunitní ochranu v organismu, a přenesli je do nepatogenních kmenů bakterií. Z nich kultivovali produkční kmeny.
"Jak dopadnou testy, není nikdy předem jisté. Může se ukázat i to, že jsme se vydali špatným směrem. V tom nejoptimálnějším případě by vakcína mohla být k dispozici za sedm let," řekl Weigl. Některé shodné znaky prý mohou u lidí způsobit, že protilátky napadnou lidskou tkáň.
Vývoj vakcíny trvá už 13 let a stál několik milionů korun. V Evropě na tomto vývoji podle Weigla pracuje až pět vědeckých skupin.
Ročně onemocní boreliózou v Česku kolem 4000 lidí. Nemoc přenášenou klíšťaty považuje Weigl za nepříjemnou v tom, že není smrtelná, ale způsobuje trvalou invaliditu. "Snižuje kvalitu života a celkový komfort. Navíc léčba je drahá," konstatoval Weigl.
Společnost Bioveta podle už proti borelióze vyrábí vakcínu pro psy. Bittner Ekonomu řekl, že výsledky testů očekává do července.
Proti další nemoci přenášené klíšťaty - klíšťové encefalitidě, se již běžně očkuje.
Zdroj: ČTK