VZP zaplatí očkování proti chřipce všem svým pojištěncům
Očkování proti chřipce zaplatí Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) bez rozdílu věku všem svým pojištěncům, kteří o ně projeví zájem. ČTK to řekla mluvčí VZP Jana Víšková. Ze zákona přispívají zdravotní pojišťovny na toto očkování lidem nad 65 let a platí je pacientům s chronickým onemocněním. VZP chce zájem lidí zvýšit tím, že vakcínu zaplatí všem. Seniorům uhradí doplatky na očkovací látku, které doposud dávali ze svého.
"Od října proplácí VZP svým pojištěncům očkování proti chřipce, a to částkou až 300 korun. Ta ve většině případů pokryje nákup vakcíny i její aplikaci lékařem," upřesnila mluvčí. Seniorům nad 65 let dosud dávaly pojišťovny na vakcínu nejvýše 132 korun, v lékárnách se ale její cena pohybuje od 170 do 260 korun. Senioři si rozdíl dopláceli, nyní budou mít očkování zdarma.
Lékárny mají podle zjištění ČTK dostatečné zásoby očkovací látky, lékaři upozorňují, že nyní je ideální čas nechat se očkovat. Vakcína začíná chránit zhruba za dva týdny, ochrana trvá šest až 12 měsíců. Pacienti si mohou koupit vakcínu u lékaře nebo v lékárně. Látka ale nesmí být delší dobu v teple. Při cestě z lékárny a při delším pobytu v čekárně by se mohla zahřát a částečně ztratit účinnost.
"Důležité také je, aby si lidé schovali účtenku od vakcíny a doklad o zaplacení její aplikace. Na základě těchto dokladů pak na své pobočce VZP získají peníze zpět. Jedinou podmínkou pro získání příspěvku je, aby byl klient u VZP pojištěn nepřetržitě alespoň tři roky," uvedla Víšková.
V Česku je očkováno proti chřipce sedm procent populace, průměr EU je 22 procent. Náklady spojené s léčbou chřipky a nachlazení si podle odborných odhadů ročně v Česku vyžádají asi 40 miliard korun, z toho 33 miliard připadá na ztráty ve výrobě. V chřipkové epidemii onemocní zhruba milion obyvatel. Chřipka způsobuje asi dvě procenta všech úmrtí, nejčastěji jsou to staří a chronicky nemocní lidé.
Z historie vyplývá, že odstup mezi jednotlivými pandemiemi činil od počátku 18. až do konce 19. století přibližně 50 až 60 let. V posledním století se tato doba zkrátila přibližně na 40 let. Podle těchto výpočtů se dá očekávat pandemie chřipky v letech 2008 až 2017.
Zdroj: ČTK