VZP zachraňují konkurenti, dají 3,5 miliardy. Plán může narazit
Upozorňuje na to právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál.
Jsme na nule, přiznává otevřeně Všeobecná zdravotní pojišťovna. Rezervy jsou vyčerpány, pojišťovna hledá úspory v provozu. Propustí 800 zaměstnanců, snižovat se budou odměny managementu. Plánují se také prodeje některých krajských sídel.
Opatření však stačit nebudou. Podle čerstvých čísel z ministerstva financí se totiž pojišťovna propadá stále hlouběji . Jen v prvním pololetí tohoto roku skončila se schodkem 3,3 miliardy korun, zdravotně-pojistný plán přitom počítal s poloviční částkou.
Ostatní pojišťovny se od plánů neodchýlily. Naopak, hospodařily lépe.
Soutěží mezi sebou, nebo ne?
Na ministerstvu zdravotnictví proto vznikl plán: zaměstnanecké pojišťovny se na největší VZP složí. Pošlou jí celkem 3,5 miliardy korun. Jednorázové opatření vložilo do novely zákona o zdravotním pojištění, která vešla v platnost tento měsíc.
Nápad může ztroskotat, varuje právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál. Stačí málo - aby Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) shledal, že jsou pojišťovny samostatné a konkurenceschopné instituce. Tedy že spolu mohou soutěžit třeba o klienty.
Úřad už věc zkoumá, rozhodnout by měl za měsíc. Paradoxem je, že to dělá z naprosto jiného důvodu, než jsou peníze pro VZP. Obrátila se na něj Asociace českých a moravských nemocnic, které se nelíbí, že pojišťovny hromadně vypovídají smlouvy českým nemocnicím. V nových chtějí omezovat provoz oddělení a snižovat počet lůžek. Podle asociace nemocnic se pojišťovny domluvily a uzavřely nezákonnou kartelovou dohodu. Nemocnice pak nemají na výběr.
Selský rozum
"Máme k tomu právní stanovisko. Pojišťovny se nemohou domluvit a vypovědět všem smlouvu. Narušují tak hospodářskou soutěž," říká Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic a pokračuje: "Soutěžiteli totiž nejsou jen podnikatelé a právnické osoby. Jsou to i další subjekty, které se účastní obchodních vztahů." Pojišťovny podle něj obchodní vztahy uzavírají. Třeba jen tím, že podepisují smlouvy s nemocnicemi podle obchodního zákoníku.
Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála tak může vzniknout zajímavá situace. Pokud se antimonopolní úřad rozhodne dát nemocnicím za pravdu, překazí paradoxně i plán ministra Hegera. "Zatímco s veřejnými fondy si může stát dělat, co chce, peníze soutěžitelů se přelévat jen tak nedají," vysvětluje. Jejich majetek je nedotknutelný a převést ho na jinou pojišťovnu by nešlo. Nový zákon by byl protiústavní.
Členové správní rady VZP si však problém nepřipouštějí. "Stačí mít zdravý selský rozum. Pojišťovny si přece nekonkurují, to ví každý. Všechny nabízejí pojištěncům stejné služby za stejné ceny. Stejně platí také všem nemocnicím," odmítá jakoukoliv podobnou úvahu třeba Boris Šťastný Z ODS.
Jeho kolega Jiří Rusnok z Věcí veřejných k tomu jen dodává: "Pokud to tak skutečně bude, doufám, že mají lidé, kteří o převodu peněz rozhodli, nějaký plán B."
Pojišťovna |
Výsledek hospodaření za 1. pol. 2011 |
Původní plán pro 1. pol. 2011 |
VZP Vojenská ZP ČPZP OZP ZP Škoda ZP MVČR Revírní bratrská ZP ZP Metal-Aliance
|
- 3,3 miliardy - 0,2 miliardy - 0,2 miliardy - 0,2 miliardy - 0,06 miliardy - 0,4 miliardy - 0,15 miliardy + 0,2 miliardy |
- 1,78 miliardy - 0,3 miliardy - 0,4 miliardy - 0,3 miliardy - 0,1 miliardy - 1,4 miliardy - 0,03 miliardy - 0,16 miliardy |
(Zdroj: ministerstvo financí)
Autor: - ver – TÝDEN. cz
Zdroj: TÝDEN