Přeskočit na obsah

VZP: V lázních někteří lidé platí dny pobytu a jiní jen vyšetření

Při lázeňském léčení neplatí regulační poplatky všichni pacienti stejně. Někteří hradí jen 60 korun za den pobytu a jiní jen 30 korun za vyšetření. Záleží na tom, zda mají lázně na poukaz v rámci komplexní lázeňské péče, nebo jde o příspěvkovou lázeňskou péči, kterou si zčásti hradí sami. ČTK to sdělil vedoucí tiskového oddělení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod. Vysvětlil, že regulační poplatek 60 korun za den pobytu platí jen ti, kteří mají lázně na poukaz v rámci komplexní lázeňské péče. Veřejné zdravotní pojištění jim hradí všechna vyšetření a léčbu, stejně tak i ubytování a stravu, případně dopravu, pokud to vyžaduje jejich zdravotní stav. Čerpají peníze pojištění, a tak se na ně vztahuje i regulační poplatek za den pobytu. Podobně jako v nemocnici už ale neplatí 30 korun za jednotlivá vyšetření.

Naproti tomu u příspěvkové lázeňské péče hradí zdravotní pojišťovna jen standardní vyšetření a celé léčení. Ubytování, stravu a dopravu si hradí pacient sám. Protože pojišťovna ubytování nehradí, není pobyt ani zatížen poplatkem. Naopak za návštěvu jakéhokoli lékaře v průběhu lázeňské péče hradí pacient 30 korun, jako by je hradil i doma.

Rod upozornil, že šedesátikorunové poplatky za každý den komplexní lázeňské péče se nepočítají do ročního limitu 5000 korun. Naproti tomu třicetikorunové poplatky se do něj počítají.

Za klinické vyšetření zatížené poplatkem 30 korun se podle Roda považuje i vyšetření, které předchází vystavení návrhu na komplexní nebo příspěvkovou lázeňskou péči. I tato částka se započítává do limitu. Poplatky za nadstandardní ubytování nebo služby, například jednolůžkový pokoj, televizi a lednici na pokoji, se do limitu nezapočítávají.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…